Connect with us

Dünya

İngiltere Ulaştırma Bakanı’nın çift aşılı serbest seyahat açıklaması Türkiye’yi kapsamıyor!

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın çift aşılı vatandaşlara seyahat özgürlüğü açıklaması ‘Kırmızı Liste’deki ülkeleri kapsamıyor. ABD ve Avrupa Birliği vatandaşları için pazartesi günü sabah 4’ten itibaren yeni kurallar geçerli olacak.

Published

on

By

Bu gün İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın  attığı bir tweet ülke gündemine oturdu. Bakan çift aşılı herkesin İngiltere’ye gelişte otel karantinasından muaf olacağını açıkladı. Ancak bu bilgilendirme yanlış anlaşılmayı da beraberinde getirdi. Bakan, ABD ve Avrupa Birliği vatandaşları için geçerli olacak kuralın aynı zamanda Sarı Listede olan ülkeleri kapsadığını duyurdu. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğu zaten sarı (amber) listede bulunuyor. Ancak bu açıklama hiç bir şekilde kırmızı listede yer alan ülkelerden gelecek yolcular için geçerli değil.

Güncelleme beklentisi

Ancak bu gelişme sonrası çift aşısını olmuş insanlar arasında ayrımcılık olacağı tepkisi çığ gibi büyüdü. 5 Ağustos’ta yapılacak yeni seyahat listesi güncellemesinde Kırmızı Liste’de yer alan ülkelerden gelecek çift aşılı yolculara da yeni bir düzenleme yapılması kamuoyunun en büyük beklentisi. Kulislerden  parlementoda da konuyla ilgili bir ön hazırlık yapıldığı iddia ediliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar