Connect with us

Dünya

İngiltere Vizeleri kolaylaşacak

Published

on

Brexit sonrasında doktor, hemşire, bakıcı, öğretmen gibi farklı mesleklerden birçok AB vatandaşı ülkesine döndü. Hükümet seçimlerde söz verdiği gibi, vize koşullarını zorlaştırdı. Kalifiye elaman bulamayan İngiliz şirketleri rekabette geri kaldı.

Aslına bakarsanız anketlere göre Britanyalılar ezici bir çoğunlukla mültecileri kabul etmekten yana. Britanya vatandaşlarına göre esas sorun ekonomik kriz, enflasyon ve artan elektrik ve gaz fiyatları. Yabancıların ülkelerine geri dönmesi ile tarım, lojistik, inşaat ve sağlık alanında krize sebep oldu. Tarım ürünleri toplanmadığı için ve tır şoförleri eksikliği ve AB’den gelen tırlar gecikince marketlerde raflar boş kaldı ve fiyatlar iki misli arttı. Başbakan Liz Truss kriz döneminde vergileri arttırmak yerine kesmesi kısa süreli ciddi bir krize sebep oldu ve Sterlin değer kaybetti. Tabii bu durum onu koltuğundan etti. Şu an ciddi bir krizin içindeyiz.

30 sene önce ana caddelerde onlarca boş dükkân vardı. Yabancıların gelmesiyle boş dükkân kalmadı ve ekonomi büyüdü. Polonyalılar inşaat sektöründeki boşluğu doldurdu. Romanya’dan gelen çiftçiler tarım sektöründe çalıştı. Birçok sektör canlandı. Ev ve kira fiyatları arttı. Vergiler arttı.

40 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI İSTİFA ETTİ.

Hemşire maaşları son 10 senede artması gerekirken enflasyon göze alındığında yüzde 6 geriledi. İngiltere’de garsonlar hemşirelerden daha fazla kazanıyor. Londra’da Polis memurları 30 bin sterlin maaşla işe başlarken hemşireler için başlangıç maaşı 18 bin sterlin. Pandemi dönemi alkışlanmalarına rağmen maaş artışı enflasyonun altında kaldı. Bu yüzden son bir sene içinde on binlerce sağlık çalışanı istifa etti.

Hükümet hastanelerin uyarılarına kulak verdi ve son bir senedir vizelerde kolaylıklar sağladı. Hastanelere yabancı hemşire getirmesi için her getireceği hemşire başına 7 bin sterlin vermeyi kabul etti. İngilizce seviyesini düşürdü. Doktorlar, Hemşireler ve teknikerler için kolaylıklar sağladı. Yabancı uzman doktorların PLAB testini yapamadan İngiltere’ye gelip çalışmasına onay verdi.

NHS’de çalışan 32 bin Hintli, 25 bin Filipinli, 14 bin İrlandalı, 10 bin Polonyalı, 10 bin Nijeryalı, 7 bin Portekizli, 6 bin İtalyan, 5 bin İspanyol ve 5 bin Romen sağlık çalışanı var. Diğer ülkelerden gelenlerin sayısı 20 binden fazla. Yabancı uyruklu sağlık çalışanları olmasa bugün Ulusal Sağlık Servisi NHS’de tedavi görmek için yıllarca beklemek zorunda kalırdık.

Hükümet Britanya’daki evlerin yüzde 85’ine broadband bağlama sözü verdi. Broadband mühendislerinin İngiltere’ye gelebilmesi için vizeler kolaylaştıracak. Tarım işçilerinin vizeleri de 6 ay dan 1 seneye uzatılması tartışıldı.

Şirketlerin ve hastanelerin uyarılarını dikkate alan hükümet, vizeleri kolaylaştırmak için parlamentoda konuyu 2 hafta önce görüştü. Kısa bir süre sonra yapılan kalaylıklar anons edilecek.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar