Connect with us

Dünya

İngiltere yurt dışından hemşire işe almaları için hastanelere ek fon verecek

İngiltere’deki NHS kurumu yabancı hemşireleri işe almak için ekstra fon teklif etti

Published

on

By

1 Ocak ve 31 Mart 2023 tarihleri arasında işe alınan hemşireler için hastaneler, NHS İngiltere’den denizaşırı hemşire başına 7.000 £ talep edebilecek.

Karar, NHS web sitesinde açıklandı ve NHS England tarafından Nursing Times’a onaylandı.

İşe alınan uluslararası hemşirelerin sayısında hızlı bir artışı finanse etmek için benzeri görülmemiş bir politika çabasına tanık oluyoruz

İngiltere’de kurulan HEREC firması da Türk doktor, hemşire, fizyoterapist, paramedik ve laboratuvar teknisyenleri gibi farklı alanlarda çalışan sağlık çalışanlarına İngiltere’de iş bulmak için harekete geçti. Süreç ve kurallar ile ilgili ek bilgiye alttaki web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Ekstra finansman, uluslararası işe alım ile kuruluşları desteklemek, işgücünü büyütmeye yardımcı olmak, ve OSCE gibi sınavların düzgün bir şekilde uygulanması için faydalı olacak.

OSCE yeterlilik testinin ikinci bölümünü oluşturur ve denizaşırı hemşirelerin ve ebelerin klinik ve iletişim becerilerinin test edildiği uygulamalı bir sınavdır. CBT testini Türkiye’de yaşayan hemşireler online girebilir. İlk test olan CBT testi için İngilizce sınavına girmenize gerek yok ama gelmek istiyorsanız bakanlığın sunduğu vize türüne göre İngilizce seviyenizin en az B1 olması gerekiyor. CBT, NMC’nin yeterlilik testinin 1. bölümünü oluşturur ve aritmetik ve klinik olmak üzere iki bölüme ayrılır. Bu arada, NMC tarafından kabul edilen İngilizce dil testleri, (IELTS) ve (OET) sınavlarına girip seviyenizi belirleyebilirsiniz. Genel değil akademik sınava girmeniz gerekiyor. Eğer genel sınava girdiyseniz özel değerlendirme yapılacaktır.

Doktorlar için de ek kolaylıklar sağlandı. Ayrıntılı bilgi için HEREC web sitesinden ulaşabilirsiniz: www.herec.co.uk

Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

NHS trusts in England offered extra funding to recruit overseas nurses

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar