Connect with us

İngiltere

İngiltere zehirli denizanalarının istilasına uğradı

Denizanası istilası İngiltere’deki yetkilileri alarma geçirdi. İngiltere’nin güney sahillerinde karaya vuran ölümcül denizanalarının tehlikeli olduklarından bahseden uzmanlar, çevredeki vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Published

on

Batıdan gelen rüzgarın etkisiyle İngiltere’nin güney sahilleri denizanası istilasına uğradı. Uzmanların kısmen karbonmonoksitle doldurulmuş bir deniz hidrozanı olarak isimlendirdiği canlıların Brighton’da iki farklı plajda görülmesi üzerine ülkede alarm verildi. Söz konusu denizanalarının zehirle kaplı olduğu ve öldüklerinde dahi tehlikelerini devam ettirdikleri söylendi.

Kraliyet Ulusal Cankurtaran Kurumu (RNLI) da konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Bu canlılar tene yapıştıklarında çok kötü bir acı veriyor. Sahilde ölüyken bile sokabiliyorlar. Genellikle bu canlı türünü Atlantik Okyanusu’ndaki daha sıcak iklimlerde görüyoruz. Sokmalardan kaynaklanan ağrı 6 saate kadar sürebiliyor. Daha sıcak iklimlerde, dokunaçların uzunluğu yaklaşık 50 cm’ye kadar uzayabilir.”

Sahilde deniz yosunu içinde bu canlı türünün kamufle edilmiş olarak bulunabilecekleri konusunda uyarırken vatandaşları tetikte olmaları konusunda ikaz etti. Uzmanlar son birkaç yıldır iklim değişikliğinin etkisiyle deniz sıcaklıklarının yükseldiğini ve Physalia physalis türünün sayısının arttığını belirtti.

GZT

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar