Connect with us

Gündem

İngiltere’de 10 gün sürecek iklim protestoları başladı! Çok sayıda gözaltı var

İngiltere’nin başkenti Londra’da gösteri düzenleyen çevreciler hükümetten ve parlamentodan iklim değişliğinin önlenmesi için acilen adım atmasını talep etti. 90 göstericinin gözaltına alındığı açıklandı.

Published

on

Extinction Rebellion adlı çevreci grup, sabah erken saatlerden itibaren Londra’nın Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Öğle saatlerinde harekete geçen çevreciler, yaz tatilinin ardından yeniden açılan parlamentoya doğru yürüyüşe geçti. Polis, göstericilerin parlamento binasına girmeye çalışmasını önlemek için barikatlar kurdu.
Göstericiler, yürüyüşlerinin ardından parlamentonun hemen karşısındaki meydanda toplandı.
Yapılan konuşmalarda, hükümetten ve parlamentodan olası bir iklim felaketinin önlenmesi için acilen harekete geçmesi ve gerekli yasal düzenlemeleri yapması istendi.

Polisten yapılan açıklamada da protestocuların toplanabileceği yerlere kısıtlamalar getirildiği ve kurallara uymayanların gözaltına alınacağı duyuruldu.Eylem sırasında parlamento binası önündeki yolu trafiğe kapatan bir grup eylemciye polis müdahale etti. Polisin uyarılarına rağmen yolu açmayan eylemciler gözaltına alındı. Güvenlik görevlilerin gözaltına alınan göstericileri polis minibüsüne bindirdiği sırada diğer protestocular tepki gösterdi.

Londra polisinin konuya ilişkin açıklamasında, “bir acil durum görevlisine saldırmak, polisin çalışmasını engellemek ve kamu düzenini bozmak gibi suçlardan saat 18.00’e kadar 90 kişinin gözaltına alındığı” belirtildi.
Öte yandan Başbakan Boris Johnson, yaptığı açıklamada, hükümetin sonbaharda yeni bir iklim politikası açıklayacağını belirterek, “Bu krizden sonra bu ülkede daha iyisini inşa edeceğiz, daha hızlı inşa edeceğiz ve daha yeşilini inşa edeceğiz.” dedi. Extinction Rebellion adlı grup, eylemlerini 10 gün sürdüreceklerini duyurdu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar