Connect with us

İngiltere

İngiltere’de 500 sterlinlik yeni korona yardımından kimler faydalanabilecek?

İngiltere’de düşük gelirli milyonlarca aileye, koronavirüsün yayılmasını durdurmak için karantinaya almak zorunda kalırlarsa 500 sterline kadar ödeme yapılacak.

Published

on

By

İngiltere’de düşük gelirli milyonlarca aileye, koronavirüsün yayılmasını durdurmak için karantinaya almak zorunda kalırlarsa 500 sterline kadar ödeme yapılacak. Ödemeler, kendi kendini tecrit etme zorunluluğunun bir sonucu olarak gelirlerinin düştüğünü görecek olan belirli sosyal yardım alanlara verilecektir.

Kendini tecrit ederek kimler 500 sterlinlik bir ödeme alabilir?

NHS Test ve İzleme programı tarafından karantinaya alınmanız söylendiyse, ek yardım almaya hak kazanabilirsiniz. Virüs için pozitif çıkanların 10 gün boyunca kendi kendini izole etmesi gerekirken, virüsü olan biriyle yakın temasta bulunanların 14 gün karantina altında olması gerekiyor.

Hükümete göre, İngiltere’de sosyal yardım alan 4 milyondan daha az kişi, kendi kendilerini izole etmeleri söylenirse ekstra ödemeye hak kazanacak. Tam zamanlı, yarı zamanlı çalışanlar, serbest meslek sahipleri, işsizler; aşağıdaki avantajlardan yararlanıyorsa, ödemeyi talep etme hakkına sahip olacaklar:

  • Evrensel Kredi
  • Çalışma vergisi kredileri
  • ESA
  • JSA
  • Gelir desteği
  • Emeklilik kredisi
  • Konut yardımı

Ödemeler yalnızca evden çalışamayan ve bunun sonucunda gelir kaybedecek olanlar için geçerli olacak. Ödemeyi, yalnızca resmi NHS Test ve İzleme ekibi tarafından kendi kendinize tecrit etmeniz istendiğinde alacaksınız. Semptomları gösterdiğiniz için karantinaya almanız gerektiğine karar verirseniz, rehberliği takip ediyor olsanız bile fon için uygun olmayacaksınız.

Ödemeler ne zaman başlayacak ve nasıl başvurulacak?

Ödemeler, 28 Eylül’den itibaren kendi kendini izole etmesi gereken herkese sunulacak. Ancak bir hak talebinde bulunmadan önce kendi kendine tecrit sürenizin bitmesini beklemeniz gerekecek. Oldham, Blackburn ve Pendal’da denenen bir ödeme planı gibi yerel yetkililer tarafından yönetilecekler, ancak sistemin 12 Ekim’e kadar çalışması beklenmiyor.

Geriye dönük ödeme alınabilecek

sistem başlamadan önce hastalanan herkes geçmişe dönük bir ödeme alacak. Bir hak talebinde bulunurken, gelirinizin düştüğünü gösteren bir banka hesap özetinin yanı sıra bir metin mesajı gibi NHS testinden ve izlemesinden gelen bildirimin kanıtını sağlamanız gerekecek.

Çalışan kişilerden, örneğin sözleşmeniz veya maaş bordronuz ve işinizi evden yapamayacağınız gibi istihdam kanıtı göstermeleri istenecek. Serbest meslek sahipleri, ticari gelirlerine ve işlerinin sosyal temas olmadan yürütülemeyeceğine dair kanıt göstermeleri gerekecek. Ödemeler, Universal Credit gibi talep ettiğiniz diğer yardımları etkilemeyecek ve hakkınız olan herhangi bir hastalık ödemesine ek olacak.

Hükümet, konseylere, boşluklar arasında kalanlara yardım etmek için kullanılabilecek isteğe bağlı bir fon verileceğini söylüyor. Örneğin, düşük ücretli işlerde bulunan ancak sosyal yardım talep etmeyen ailelere yardımcı olacaktır. Bunlar, duruma göre ele alınacak.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar