Connect with us

Dünya

İngiltere’de Başbakan Johnson’ın tadilat masraflarıyla ilgili tartışma büyüyor

İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson’ın, Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinin tadilatıyla ilgili tartışma sürüyor.

Published

on

By

Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss, Johnson’ın masrafları kendi cebinden ödediğini belirterek, “Her şey kurallara uygun olarak, bildirildiği şekilde yapıldı” dedi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise tadilat masraflarıyla ilgili olarak hala cevaplanması gereken sorular olduğunu vurguladı.

‘200 BİN STERLİNE MAL OLDU’

İngiltere’de, Johnson’ın, nişanlısı Carrie Symonds ve oğlu Wilfred’le birlikte yaşadığı dairenin tadilatının 200 bin sterline (yaklaşık 2 milyon 325 bin Türk Lirası) mal olduğu yolunda haberler yayımlandı. İngiltere’de kabine üyelerinin yılda iki kez kendilerine bağışta bulunanları bildirmesi gerekiyor.

Ancak bu konuda son açıklama Temmuz 2020’de yapılmıştı.

İngiltere Seçim Komisyonu, Muhafazakar Parti’yle bu konuda görüşmeleri sürdürdüğünü açıkladı ancak henüz herhangi bir soruşturma açmadı.

Başbakan Boris Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson’ın Muhafazakar Parti’ye bağışta bulunanlarla Başbakanlık Konutu’ndaki dairesinin yenilenmesi için “muhtemelen yasa daşı” gizli bir planı olduğunu iddia etmişti.

Dominic Cummings, Johnson ile iş insanı Sir James Dyson arasındaki mesajlaşmaları basına sızdırdığına ilişkin iddiaları ise yalanlamıştı.

Cummings Cuma günkü blog yazısında, söz konusu planın “etik dışı, aptalca ve yasa dışı” olacağını söylediği için Başbakan Johnson’ın kendisiyle bu konuyla ilgili konuşmama kararı aldığını öne sürmüştü.

Brexit kampanyasının stratejisini belirleyen Cummings, Kasım 2020’de koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü dönemde Londra’daki evinden 424 kilometre mesafedeki Durham’daki ailesini ziyaret ettiği gerekçesiyle eleştirilmiş ve istifa etmişti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar