Connect with us

Dünya

İngiltere’de başbakanlığa 11 aday: Dışişleri Bakanı Truss da yarışa katıldı

İngiltere’de halefi seçilene kadar başbakanlık koltuğunda kalacak olan Johnson’ın yerine, Dışişleri Bakanı Truss da dahil olmak üzere 11 siyasetçi adaylıklarını açıkladı.

Published

on

İngiltere’de Boris Johnson’dan boşalan başbakanlık koltuğunu doldurmak için aralarında Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın da bulunduğu 11 Muhafazakar Partili, aday olduğunu açıkladı. Johnson’ın halefi bulunana kadar görevde kalmasından memnun olmayan pek çok milletvekilinin seçim sürecinin hızlandırılmasını istediği kaydedildi.

Muhafazakar Parti’nin yeni liderinin normal süreçte, sonbaharda yapılacak yıllık kongrede seçilmesi ve böylece ülkenin yeni başbakanının belirlenmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Liz Truss adaylığını açıkladığı ve Daily Telegraph gazetesinde yer alan makalesinde, “Liderliğim altında, insanların hayat pahalılığıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ilk günden itibaren vergileri azaltmaya başlayacağım. Vergileri arttırmak doğru değil” diyerek, seçim vaadini duyurdu.

Truss’ın yanı sıra başbakan adayları arasında, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, şimdiki Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, eski Sağlık Bakanları Jeremy Hunt ve Sajid Javid, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps de bulunuyor. Yeni başbakanı, Muhafazakar Parti’nin ülke genelindeki yaklaşık 200 bin üyesi belirleyecek.

2019 yılından bu yana Başbakanlık yapan 58 yaşındaki Boris Johnson partisinden aralarında bakanların da bulunduğu çok sayıda kişinin istifa etmesinin ardından geçen hafta Muhafazakar Parti liderliğinden ayrılacağını açıklamıştı.

 

 

 

Haber: Duvar

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar