Connect with us

İngiltere

İngiltere’de bilim adamları 45 yaş üstü için sokağa çıkma yasağını hükümete önerdi

İngiltere’de bilim adamlarının, hükümetten 45 yaşın üzerindeki herkesi yeni koronavirüs planları kapsamında korumayı düşünmesini istedikleri bildirildi. Teklf tepki çekti…

Published

on

By

İngiltere’de hükümete tavsiyede bulunan bilim adamlarının 45 yaşın üzerindekilerin virüs nedeniyle daha büyük risk altında olduğunu ve bu nedenle daha fazla kısıtlama altında olmaları gerektiğini açıkladılar. Ancak hükümetin bu öneriye sıcak bakmaması üzerine bilim adamlarının yaş kısıtlamasını 50 yaş ve üzeri için tekrar önerdiği ortaya çıktı.

Hükümetin sağlık danışmanı olan bilim adamlarının toplantı tutanakları basına yansıdı. Tutanaklarda, “45 yaşın altındakiler, daha düşük ölüm riski taşıyorlar. her ne kadar düşük risk taşısalar da uzun vadede daha ileri yaşlardaki ebeveynlerine virüs bulaştırma riskleri var. Birleşik Krallık’taki insanların yaklaşık üçte ikisi 45 yaş ve üzeri bir veya daha fazla kişinin bulunduğu bir evde yaşıyor. Bu yaş eşiğine dayalı herhangi bir segmentasyon bu nedenle çoğu haneyi etkileyecektir” ifadeleri yer alıyor.

 

Raporda ayrıca ” Veriler, insanların kendi yaşlarında başkalarıyla daha fazla temas kurma eğiliminde olduklarını, ancak aynı zamanda kendilerinden 20-30 yaş büyük ve daha küçük olanlarla önemli sayıda temasları olduğunu gösteriyor (büyük olasılıkla ebeveynler ve çocuklar arasındaki temaslardan ibaret). Büyükanne ve büyükbabalar ile çocuklar arasında da önemli düzeyde temas var” denilerek yaş gruplarının temasının tehlikesinden bahsediliyor.

 

Bilim adamlarının bu tespitleri İngiliz basınında deli saçması olarak değerlendirilirken, artık önlemler konusunda her kafadan bir ses çıktığı ve önlemlerin ciddiyetini yitirdiği tartışılıyor.

Ulusal İstatistik Ofisi verileri, İngiltere ve Galler’de 1-14 yaş arası çocuklarda yalnızca dört koronavirüs ölümünün kaydedildiği biliniyor. Bu da toplam nüfusun yüzde 0,01’inden daha az. Bilim adamları bu rakamları baz alarak böyle bir öneride bulunduklarını söylüyorlar.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar