Connect with us

İngiltere

İngiltere’de Boris Johnson’ı çıkmaza sokan skandal! İstifa çağrıları yapılıyor

İngiltere’de gündem Başbakan Boris Johnson’ın danışmanı Dominic Cummings… Virüse yakalanan Cummings’in karantina kurallarını ihlal ettiği ve 400 km uzaktaki ailesini ziyarete gittiği ortaya çıkarken, istifa çağrıları ve görevden alma çağrıları ardı ardına geldi.

Published

on

By

Corona virüsünün en çok etkilediği ülkelerden İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın başı danışmanı Dominic Cummings’le dertte.

Johnson corona virüsüne yakalandıktan sonra başbakanlık konutu ‘Downing Sokağı 10 Numara’dan koşarak uzaklaşırken çekilen görüntüleriyle İngiliz medyasında uzun süre konuşulan Cummings, takip eden süreçte kendisi de hasta olduğunu duyurmuştu.

Cummings’in karantinaya girdikten sonra imza attığı bir skandal ülkenin gündemine oturdu. 23 Mart’ta ülke genelinde karantina kararı alınırken, şehirlerarası ulaşım da yasaklanmıştı. 28 Mart’ta corona belirtileri gösteren Cummings ve eşi, 31 Mart’ta Durham’daki aile çiftliğine gitti.

Corona virüsü olduğu ortaya çıktıktan sonra en az 14 gün karantinada kalması gereken Cummings’in yaklaşık 400 kilometrelik yolculuğu polis tarafından da doğrulandı.

Cummings’in ihlali ortaya çıkınca, özellikle muhalefet cephesinden olmak üzere yoğun tepkiler yükseldi. Boris Johnson’a, Cummings’i görevden alma çağrıları yapılırken İşçi Partisi’nin açıklamasında, “Halk kendileri için başka, Dominic Cummings için başka kurallar uygulanmasını beklemiyor” ifadeleri yer aldı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar