Connect with us

Gündem

İngiltere’de cinsel suçlara karışanların pasaportlarına ‘suçlu’ damgası vurulması gündemde

Cinsel suçlara karışan kayıtlı yaklaşık 100 bin kayıtlı sabıkalının, ehliyet ve pasaport kayıtlarına ‘suçlu’ ya da ‘tehlikeli’ damgası vurulması planlanıyor.

Published

on

By

İşçi partisi Milletvekili Sarah Champion, Sürücü – Araç Ehliyet Kurumu ve Pasaport Ofisi’nin İngiltere’de 100 bin kayıtlı sabıkalının dosyalarının işaretlenmesi gerektiğini belirtti.

The Mirror’ın haberine göre Champion, İfsa ve Engelleme Hizmeti kontrolleri sırasında suçluların ortaya çıkmaması için pedofili suçlularının isimlerini değiştirebileceği yasal boşluğu kapatacağını umuyor.

Bu öneri, cinsel suç işleyenlerin pasaport ve ehliyetlerine işledikleri suç kaydedilerek, adını değiştirmek istediklerinde ‘tehlike’ uyarısı verecek ve isim değişikliği yapmalarına izin verilmeyecek.

Sarah Champion’un bu değişiklik önerisi, şimdi 47 yaşında olan çocuk tecavüz kurbanı Della Wright’ın adına Della Yasası olarak adlandırılacak.

Altı yaşındayken tecavüze uğrayan Della Wright, kendisine tecavüz eden Terry Price’ın adını birçok kez değiştirdiğini fark etti.

İsmini vermeden kendisine Mac olarak hitap eden Price, 2017 yılında Wright’a tecavüz etmekten suçlu bulunarak 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Della yasası şu an Kadın ve Eşitlik Komitesi Başkanı Caroline Nokes dahil 35 milletvekili tarafından destekleniyor.

İngiltere’de yetişkinler 42.44 sterlin karşılığında Kraliyet Adalet Divanı’na kayıtlı bir isim değişikliği yapabiliyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar