Connect with us

Gündem

İngiltere’de çöpçatanlık uygulamalarına aşı etiketleri geliyor

İngiltere’de çöpçatanlık uygulamaları, kullanıcılarına aşılandıklarını veya aşı kampanyasına destek olduklarını gösteren etiketleri kullanma imkanı tanıyacak. Fakat bu kişilerin gerçekten aşılanıp aşılanmadığını denetlemek şimdilik mümkün olmayacak.

Published

on

İngiltere’de çöpçatanlık uygulamaları, kullanıcılarına aşılandıklarını veya aşı kampanyasına destek olduklarını gösteren etiketleri kullanma imkanı tanımaya hazırlanıyor.

Ancak bu kişilerin gerçekten aşılanıp aşılanmadığını denetlemek şimdilik mümkün değil.

BBC Türkçe’nin haberine göre, en popüler platformlar İngiltere hükümetinin partnerliğiyle ortaya çıkan bu programa katılacaklarını açıkladı.

Bunlar arasında Tinder, Match, Hinge, Bumble, Badoo, Plenty of Fish, Our Time ve Muzmatch de bulunuyor.

Bazı uygulamalar da aşılandıklarını veya aşı desteğinde bulunanlarını ‘süper beğeni’ veya profillerini daha fazla kişiye göstermek gibi paralı özellikler sunacaklarını açıkladı.

Bumble, halihazırda kullanıcılarının pandemi döneminde nasıl görüşmek istediğini, sosyal mesafe veya maske gibi önlemlerin ilk buluşmada ne kadar önemli olduğunu profillerde göstermesine izin veriyor.

Aşı programından sorumlu bakan yardımcısı Nadhim Zahawi, bu planın koronavirüs aşılama programında “çok önemli bir araç olduğunu” söyledi.

YouGov şirketinin 5 bin kişiyle yaptığı bir ankete katılanların yüzde 28’i aşılanmamış biriyle buluşmak istemediğini söylerken yüzde 2’si de aşılanmış kişilerle görüşmeyeceklerini belirtti.

Tinder’ın sunacağı etiketler arasında “aşılandım” ve “yakında aşılanıyorum” etiketleri de yer alacak.

Birleşik Krallık’ta İngiltere ve İskoçya’da 30 yaş üzeri herkes aşı için randevu alabiliyor, Galler ve Kuzey İrlanda’da ise yaş sınırı 18.

Öte yandan hükümet LGBTQ topluluğunun daha çok kullandığı Grindr ve Scruff gibi uygulamaları bu plana henüz dahil etmedi.

HIV taşıyıcılığı gibi özel sağlık bilgileri eşcinsel erkekler arasında sıklıkla paylaşılıyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar