Connect with us

Dünya

İngiltere’de Covid-19’la mücadelede sonbahar ve kış planını açıklandı B planı devreye girebilir!

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Covid-19 salgını nedeniyle kış aylarında hükümetin yeni tedbirlerin yürürlüğe gireceği “B planı”nı uygulamaya koyabileceğini bildirdi. Boris Johnson’da evden çalışma ve maskelerin geri gelebileceği mesajını verdi…

Published

on

By

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, parlamentoda yaptığı konuşmada, İngiltere’nin Covid-19’la mücadelede sonbahar ve kış planlamasını anlattı.

Hemen ardından Downing Street’teki bir brifingde konuşan Başbakan’da İngiltere’nin kış ayları için bir B Planı olduğunu ve yeni kısıtlamaların gelebileceğini açıkladı.

Hükümetin, Covid-19’la mücadelede kış aylarında işlerin daha da kötüye gitmesi ihtimaline karşı bir “B planı” oluşturduğunu söyleyen Javid, NHS üzerindeki baskıların sürdürülemez hale gelmesi durumunda bu planın yürürlüğe gireceğini belirtti.

Söz konusu planın son çare olarak sokağa çıkma kısıtlamaları, belirli ortamlarda maske kullanımı için yasal zorunluluk, aşı pasaportu ve evden çalışmayı içerdiğini kaydeden Javid, “Her sorumlu, hükümet tüm olasılıklara hazırlıklı olmalı ve bu önlemler kimsenin istediği bir sonuç olmasa da her ihtimale karşı hazır olmamız gereken bir şey.” değerlendirmesinde bulundu.

“ÜÇÜNCÜ DOZ AŞILARA GELECEK HAFTA BAŞLANACAK”

Konuşmasında, Covid-19 aşılarının da önemine dikkati çeken Javid, “İngiliz Ulusal İstatistik Ofisinin (ONS) son verileri, 2021’in ilk yarısındaki Covid-19 ölümlerinin neredeyse yüzde 99’unun iki doz aşılanmamış kişiler olduğunu gösteriyor.” dedi.

Javid, üçüncü doz Covid-19 aşılarının virüsü uzun vadede uzak tutmanın “önemli bir yolu” olduğuna işaret ederek, üçüncü doz aşıların yapılmasına gelecek hafta başlayacaklarını ifade etti.

“GRİP BU YIL ÖNEMLİ RİSK OLUŞTURUYOR”

Javid, gribin bu yıl oldukça önemli bir risk oluşturduğuna da dikkati çekerek, grip aşısının daha az etkinliğe sahip olmasına rağmen, yine de çok değerli olduğunu ve bu nedenle grip aşısının daha fazla kullanılmasını teşvik etmeye çalışacaklarını söyledi.

Sajid Javid, 16 yaş üzerindekilerin yüzde 81’inin iki doz aşı yaptırdığını belirterek, “Vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümler arasındaki bağlantı, pandeminin başlamasından bu yana önemli ölçüde zayıfladı ancak virüslerin gelişmesi için koşulları sağlayan kış aylarında uyanık olmalıyız.” diye konuştu.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar