Connect with us

Gündem

İngiltere’de Covid-19’un ‘üçlü mutasyonu’ araştırılıyor

İngiltere’deki bilim insanları, ülkenin Yorkshire bölgesinde 49 kişide görüldüğü tespit edilen koronavirüsün yeni türü ‘üçlü mutasyonu’nu araştırıyor.

Published

on

By

İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde 49 kişiyi enfekte eden yeni koronavirüs türü olan ‘üçlü mutasyon’ bilim insanları tarafından araştırılıyor.

İngiltere Halk Sağlığı tarafından yapılan açıklamada, “Av.11 olarak adlandırılan bu yeni türün yakından izlendiği belirtildi. Sağlık yetkilileri, şu anda AV.1 türünün şiddetli bir hastalığa neden olmadığını ve aşıları daha az etkili hale getirmediğini aktardı.

Halk Sağlığı, yeni üçlü mutasyonun şimdilik araştırılan bir tür olarak nitelendildiğini ancak araştırmalar sonucunda türün yüksek bir risk oluşturduğu tespit edilirse endişe verici tür olarak sınıflandırılacağını açıkladı.

Koronavirüsün diğer türlerinde görülen üç önemli mutasyonu taşıdığı için “üçlü mutasyon” olarak adlandırılan yeni türün (E484K) Güney Afrika ve Brezilya, (N439K) İskoçya ve (P681H) İngiltere’de görülen Kovid-19 türlerinin özelliklerini taşıdığı belirtildi. Üçlü mutasyonun nereden geldiği henüz tespit edilmedi.

Halk Sağlığı’ndan Dr. Kev Smith, “üçlü mutasyon kombinasyonunun” ilk kez birkaç hafta önce keşfedilmesinden bu yana araştırıldığını belirterek, şunları söyledi: “Virüsü şimdiye kadar tespit ettiğimiz insanlar üzerinde özellikle daha bulaşıcı olduğu sonucuna ulaşamadık. Kişiler diğer koronavirüs varyantlarına göre daha fazla hastalanmıyorlar. Bu nedenle özellikle endişelenecek bir şey görmüyoruz.”

Sheffield’ın Halk Sağlığı Müdürü Greg Fell, İngiltere Halk Sağlığı ve NHS’nin Test ve Takip uygulamasının yetkilileri ile beraber çalıştığını belirtti. Fell, halkın paniğe kapılmamasını tembih ederek, “Yönergeleri izleyin, ellerinizi düzenli olarak yıkamaya devam edin ve kapalı alanlarda maske takın” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar