Connect with us

Dünya

İngiltere’de Covit yardımları uzatıldı. 160 milyon sterlinlik ek fonda öncelik çocuklu aileler

İngiltere’de hükümet, çocuklu ailelere, yemek ve elektrik faturalarını ödemek için ekstra yardım ödeneği ayırdı. Yardımları belediyeler dağıtacak. Maaş yardımları uzuyor, serbest meslek sahiplerine de 5. yardım paketi yolda…

Published

on

By

İngiliz hükümeti ‘Covid Yerel Destek Hibesi’ni  Eylül ayına kadar uzattı. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere belediyelere 160 milyon sterlinlik ek bir ödenek ayrıldı. Yeni açıklanan ek fon ile planın Aralık ayında başlatılmasından bu yana yerel makamlara verilen toplam miktarı 429,1 milyon  sterline yükselmiş oldu.

Belediyelerin bu ek bütçeyi Covid-19 salgını nedeniyle maddi zorluk yaşayan aileler için gıda kuponları ve ısınma gibi fatura ödemelerini finanse etmek için kullanması planlanıyor.

Aralık 2020 ile Nisan 2021 arasında, İngiltere’deki ihtiyaç sahibi ailere yaklaşık 6,3 milyon sterlin ödeme yapıldı. Sosyal Yardım Bakanı Will Quince, “Bu hibe, biz normale dönerken binlerce ailenin gıda ve temel elektrik faturaları için yardım almasını sağlıyor. Bu nedenle önemli bir adım” açıklamasını yaptı.

Yardım nasıl alınacak?

Merkezi hükümet, her belediyeye farklı miktarda kaynak sağlayarak, her birinin finansmanı dağıtmak için kendi yaklaşımını benimsemesine izin verdi. Yani yardım miktarları bağlı bulunan belediyelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak toplam fonun en az %80’i çocuklu haneleri desteklemek için kullanılacak.

Aileler alacakları nakit paranın büyük kısmı yiyecek ve faturalara harcamak zorunda, ancak %20’si diğer temel ihtiyaçların satın alınmasına harcanabilecek.

Hangi belediyenin ne tür yardımlar yaptığını öğrenmek için belediyeler halka bilgi verecek. Belediyelerin web sitelerinde tüm açıklamalar yer alacak.

SERBEST MESLEK SAHİPLERİNE YENİ HİBE YOLDA

Hükümet, serbest meslek sahiplerine yardım etmek için beşinci bir hibe olacağını onayladı. Evde çalışanlara maaş desteği ile ilgili de eylül ayından sonrası için ek çalışmalar yapıldığı öğrenildi. Eylülde bitmesi planlanan maaş yardımlarının yeni yıla uzatılması gündemde.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar