Connect with us

Dünya

İngiltere’de Frengi hastalığı salgını başladı! Seks işçileri iş bıraktı

Published

on

By

Seks eğitimcisi Lianne Young Independent’e verdiği demeçte, Avrupa’daki frengi salgını yüzünden İngiliz yetişkin filmi yıldızlarının işlere ara verdiğini bildirdi. Frenginin 1999 yılında dünya çapında 12 milyon insana bulaştığına inanılmaktadır ve vakaların %90’dan fazlası gelişmekte olan ülkelerde görülmüştür. Frengi (sifilis) cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk üçünden ikincisidir.

 

Lianne Young, frengi endişeleri nedeniyle işten ayrılan sekiz yetişkin film sanatçısıyla konuştuğunu ve çok para kaybettiklerini söyledi.  Young sektör çalışanlarının birkaç yıldır sendika istediklerini sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi seks endüstrisi organize edilmeyince çalışanlar daha çok eziliyor. Mafya ve rüşvet verdikleri memurlar, taksi şoförleri ve farklı kesimler bu işten para kazandığı için çalışanlar para kazanmıyor ve çoğu zaman zorla çalıştırılıyor. Amerikalı ve Avrupalı yetişkin filmleri yıldızları genelde haftalık olarak sağlık testinden geçirilirken, İngiltere’de 28 günde bir kendilerini test etmekten sorumlular. Aynı zamanda genel evler yasa dışı olduğu için bu tür yerlerde testlerin yapılıp yapılmadığı kontrol edilemiyor.

Tuskegee denekleri

Amerika’da tedavi edilmemiş sifilizin etkisini belirlemek için siyah vatandaşlar üzerinde 1932’den 1972’ye kadar gizli deneyler yapıldı. Çalışmadaki erkeklere cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan sifiliz oldukları asla söylenmedi. Bunun yerine, hükümet doktorları erkeklere “kötü kanları” olduğunu söyledi. Çalışma 399 sifilizli siyah erkek üzerinde denendi. Çalışmadaki erkekler kölelerin oğulları ve torunlarıydı. 1940’ların ortalarında, penisilin frengi için standart tedavi haline geldiğinde, Tuskegee deneklerine ilaç verilmedi. Bazı erkekler ileri (üçüncül) frengiden kör oldular. Bazıları delirse de tedavi edilmeyip öldükten sonra otopsilerini incelediler. Ailelerin bu nihai prosedürü kabul etmelerini sağlamak için hükümet, bir tabut ve mezar masrafını karşılamak için onlara 50 dolar defin sigortası teklif etti. Skandal ortaya çıkınca Amerikan Başkanı Bill Clinton siyah vatandaşlara seslenip özür diledi. Link altta.

Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar