Connect with us

Yazar

İngiltere’de gıda, elektrik ve gaz sıkıntısı kapıda! Peki ne yapacağız?

Hükümet yetkilileri, kurumlar ve çiftçiler uyarıları yapıyor: “Haftalık alışverişlerinizde azar azar uzun ömürlü, kurutulmuş, konserve ve dondurulmuş ürünleri stoklayabilirsiniz.”

Published

on

By

Birleşik Krallık’taki en büyük kantin tedarikçilerinden biri ‘ISS’ firması, okul yemek servisi personeline, çocukların kış boyunca uygun şekilde beslenmelerini sağlamak için dondurulmuş ve konserve yiyecekleri stoklamaları gerektiğini tavsiye eden bir mektup yazdı.

Artan toptan enerji fiyatları, et işleme ve paketleme tesislerinde işçi sıkıntısı ve ürünleri süpermarket depolarına nakletmek için yetersiz sayıda HGV sürücüsü, Londra gibi metropol bölgelerde yaşayanlar gıda sıkıntısı yaşayabilir anlamına geliyor.

İngiltere de elektrik sağlayan National Grid kurumu, bu kış fabrikalarda ve evlerde elektrik kesintisi riskinin arttığı konusunda uyardı.

Aslında yeterli elektrik var fakat Fransa’dan elektrik ithal eden yüksek voltajlı güç kablosunun kaza sonucu zarar görmesinden sonra Temmuz ayında yapılan tahminden bu yana koşulların daha da kötüleştiği belirtildi. 2GW kablonun yarısının Mart ayına kadar kullanılmayacak. Gaz santrallerinde planlanan kapatmalar ve iki nükleer reaktörün emekliye ayrılması da kış aylarında de gaz kesintiler olabilir.

En iyisini umut et, en kötüsüne hazırlan

Hükümet yetkilileri, kurumlar ve çiftçiler uyarıları yapıyor. Haftalık alışverişlerinizde azar azar uzun ömürlü, kurutulmuş, konserve ve dondurulmuş ürünleri stoklayabilirsiniz. Millet panik olunca haberlerde adı geçen ürünler daha çabuk bitiyor. Misal el fenerleri, piller yada mumlar tükeniyor diye haber çıkarsa bahsedilen ürünlerin fiyatları kat kat artabilir ve isteseniz de bulamayabilirsiniz. Restoran işletenler zeytinyağı gibi en çok kullandıkları uzun ömürlü gıdaları stok edebilir. Arabası olanlar gelecekte petrol sıkıntısı olacağı için petrol bidonları alabilir. Arabanızda taşımak isterseniz kuralları okumanızı tavsiye ederim. Evde yada garajda saklayacaksanız demir olanlardan alabilirsiniz.

Japonya’da doğal felaketler sonrası halk panik olup stok yapmıyor. Kendinden sonra gelecek insanı da düşünüyor. İngiltere’de bazıları panik olunca 1 sene yetecek kadar tuvalet kâğıdı satın aldığını gördük. Herkes saygılı ve kültürlü olsa sorun olmayacak ama Japonya’da yaşamıyoruz. Önlem almakta fayda var.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

 

Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/environment/2021/oct/07/risk-of-uk-power-cuts-this-winter-has-increased-says-national-grid

https://www.itv.com/news/2021-10-07/schools-asked-to-stock-up-on-food-as-labour-shortages-impact-meals

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar