Connect with us

Dünya

İngiltere’de Hindistan varyantında üç günde yüzde 77 artış! Yetkililer endişeli

Sağlık Bakanı Matt Hancock, bugün koronavirüsün Hindistan varyantının beklenilenden daha hızlı bulaştığını açıkladı. Bakan, varyantın yaklaşık yüzde 77 oranda artışla 2 bin 323 vaka tespit edildiğini söyledi. Cuma günü açıklanan son verilerde varyantın tespit edildiği vaka sayısı bin 313’tü. Hindistan varyantındaki bu artışın risk teşkil edebileceğini belirten Bakan Hancock, herkesi temkinli olmaya davet etti.

Published

on

Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün Hindistan varyantında, üç günde yüzde 77 oranında artış görüldüğünü belirterek, her türlü önlemin alınmasına rağmen vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı.

Koronavirüsün Hindistan varyantı en çok Bolton, Darwen ve Blackburn bölgelerinde görüldü. Toplam 483 Hindistan varyantı vakası tepsit edilirken 27 kişi hastaneye kaldırıldı. Bedford’daki vaka artışı ise yakından takip ediliyor.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, “En büyük endişemiz, testlerin arttığı Bedford. Bölgedeki herkesi dikkatli olmaya ve mevcut olan yerlerde test yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

8 Mayıs tarihinde açıklanan verilerde, Birleşik Krallık’taki beş Covid-19 vakasından birinin Hindistan varyantı olduğu ortaya çıktı. İki hafta içinde dört katına çıkan vakaların ardından ise halk endişeli.

17 Mayıs verilerinde ise bin 973 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken, 5 can kaybı kaydedildi.

Sağlık Bakanı’nın Commons’a verdiği demeçte, “Virüs ve aşı arasında bir yarış içindeyiz. Toplum olarak bugün ileri doğru büyük adımlar attık, ancak dikkatli bir şekilde olduğumuz sürece ilerleme kaydedebiliriz. Aşılama programı bize güven verse de, yeni varyantlara karşı temkinli olmalıyız” dedi.

Bakan Hancock, bugün Bolton, Darwen ve Blackburn’deki hastanelerde yatan insanların çoğuna aşı yapılmasının önerildiği ancak kişilerin aşı yaptırmak istemediğini de sözlerine ekledi. Öte yandan Hindistan varyantının, Noel döneminde ortaya çıkan Kent varyantından daha bulaşıcı olduğu doğrulandı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar