Connect with us

Dünya

İngiltere’de hükümet sağlık kayıtlarını satacak! Tüm kişisel bilgiler özel sektörün eline geçebilir…

Hükümet, NHS sağlık kayıtlarını satmaya hazırlanıyor. Kişisel bilgilerin şirketlere satılmasını istemeyenler itiraz formu doldurmak zorunda…

Published

on

By

Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanının (DHSC) insanların GP ziyaretinde elde ettiği verileri satacağını bildirdi.

1 Temmuz’dan itibaren NHS, GP tıbbi kayıtlarından verilerin paylaşılabileceğini duyurdu.

Satılacak bilgiler arasında; Teşhisler, semptomlar, gözlemler, test sonuçları, ilaçlar, alerjiler, aşılar, fiziksel, zihinsel ve cinsel sağlıkla ilgili bilgiler, cinsiyet, etnik köken ve cinsel yönelim hakkındaki tüm hassas veriler  bulunuyor.

Bu bilgilerin satılacağı kurumlar ise; üniversiteler, hayır kurumları, klinik araştırmalar yürüten klinik araştırma kuruluşları ve ilaç şirketleri dahil olmak üzere araştırma kuruluşları olacak.

Satıştan elde edilecek kar: 10 milyar sterlin. Bu parayı da hayır kurumlarından çok, büyük ihtimalle ilaç firmaları verebilir.

Hükümet zaten hasta verilerini özel şirketlere satıyordu. Şimdi tüm bilgileri kapsayan bir satış olacak. Ayrıca satışların tüm yasal gerekliliklere uygun olduğu söylendi.

Tıbbi kaydınız, tüm hayatınızın parmak izi gibidir. Vazgeçmek isteyenler için son başvuru tarihi 23 Haziran 2021.

NHS Digital, 1 Temmuz’da veri paylaşımına başlayacağını belirtiyor. Ancak hükümetin verilerinizi paylaşmasını istemiyorsanız 23 Haziran’a kadar formu doldurup itiraz etmeniz gerekiyor. Formu indirmeniz için linki altta paylaştık. Formu doldurup 23 Haziran’a kadar aile hekiminize (GP) göndermeniz gerekir. Sağlık bilgilerinizin paylaşılmasını istemiyorsanız 2. sayfadaki yanında OPT-OUT yazan en üstteki kutuya çarpı işareti koyun. 2. kutuyu boş bırakın. Türkiye’de iseniz formu GP’nize e-posta ile yollayabilirsiniz. Tarayıcı (Scanner) yoksa telefonunuzdan ‘Tiny Scanner’ gibi bir tarayıcı uygulamasını indirip, doldurup imzaladığınız formu taradıktan sonra e-posta ile de yollayabilirsiniz. Formu normal postaneden postalasanız bile 23 Haziran’dan önce yetişecektir.

23 Haziran’dan sonra çıkış yaparsanız, resmi olarak dileklerinizi ilettiğiniz noktaya kadar olan tüm kayıtlarınız maalesef yine de paylaşılabilir.

Murat Mete Metin

https://nhs-prod.global.ssl.fastly.net/binaries/content/assets/website-assets/data-and-information/data-collections/general-practice-data-for-planning-and-research/type-1-opt-out-form.docx

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar