Connect with us

Yazar

İngiltere’de hükümete çalışan kuruluş açıkladı. Genç kadınlara astra zeneca aşısı uyarısı

Published

on

İngiltere’de Oxford’da üretilen aşılar Astra Zeneca firması tarafından dağıtılıyor. Şimdiye kadar İngiltere’de 30 milyondan fazla insana Astra Zeneca aşısı yapıldı. İnsanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda ‘Birleşik Krallık ve Brezilya’daki 11.636 gönüllüden alınan (toplam 30 bin) verilere göre hastaneye yatış veya ciddi hastalık gözlenmedi’ denilmişti.

Geçen ay Avrupa Birliğine (AB) bağlı ülkelerde Astra Zeneca aşısı yapanlar arasında kan pıhtılaşması yüzünden ölenler olunca bu aşı AB’de kullanılması yasaklandı. Bazı ülkelerde 60 yaş üzerindeki vatandaşlara bu aşının yapılmasına devam ediliyor. AB’nin Astra Zeneca aşısının yapılmasını durdurması hakkında İngiltere’ye karşı alınmış bilimsel değil de siyasi bir karar denilmişti. Bu hafta BBC’de İngiltere’de 7 kişinin kan pıhtılaşması yüzünden öldüğü haberi çıktı. İngiltere hükümeti 50 yaş altındaki vatandaşlara Moderna aşısı yapılacağını bildirdi.

HMRA İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu, Birleşik Krallık’taki Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilaçların güvenli olmasını sağlamaktan sorumlu bir kurumdur. HMRA’den gelen bilgiler sayesinde aşıların yan etkileri ve ölüm oranları hakkında son bilgilere ulaştık.

Öncelikle Astra Zeneca aşısı yüzünden 421 kişinin öldüğü açıklandı. Aşılara reaksiyon gösteren ve yan etkisi bildiren insanların sayısı 377 bin 487. Bu rakamın bu kadar yüksek olması beklenmiyordu. Bu yan etkiler arasında yüz ve vücudun tamamen kızarması sorunu yaşayanların sayısı 2940. Hollanda Sağlık Bakanlığı web sitesinde Astra Zeneca aşısının 60 yaş altı vatandaşlara yapılmasının yasaklandığını bildirdi. Diğer ülkelerde çıkan farklı aşıları dahil edersek ölenlerin toplam sayısı 3960 olduğu açıklandı.

Kan pıhtılaşması sorunun özellikle genç kadınlarda görüldüğü bildirildi ama yaş grubu konusunda henüz net bilgi alamadık. Genç derken 20 yaş altımı 30 yaş altı mı deniliyor bilmiyoruz.

İngiltere Astra Zenaca aşısını çocuklar üzerinde denenmesini durduruldu.

Bir aşının tüm halk üzerinde denenmesi için yan etkilerinin olmaması ya da çok az olması gerekiyor. Pfizer ve Moderna aşısı yapanlar arasında 2 buçuk ay içinde 1700 den fazla insanın öldüğü, 25 bin insanın yan etkileri yaşadığı ve 4 bin kişinin ciddi sakatlıklar yaşadığı, özellikle kör olanların sayısı bir hayli yüksek olduğu biliniyor.  Google’dan CDC raporlarına ve aşı sonrası yan etkisi ve ölüm oranlarına ulaşabilirsiniz.

Daha önce Covid sonrası uygulanan tedaviler gizli tutuluyordu. Herhangi bir ilacın adını yazmak yasaktı. Dünyada en çok nüfusu olan Çin’de Covid yüzünden bazı günler sadece 1 kişi ölmesi üzerine Çin’de ne tür tedaviler uygulandığını merak ettik. Tedavi yöntemleri sosyal medyada devlet sırrı gibi gizli tutuluyor. Faydalı olduğu düşünülen ilaçların adını telaffuz eden doktorlar işlerinden atıldı ve hatta Facebook, Venezuella başkanı Maduro’nun teadavi üzerine yorum yapması üzerine hesabını dondurdu.

Fakat bu hafta BBC’de en sonunda D vitaminin aslında Covid hastalarına iyi geldiği ve hatta sır gibi tutulan ‘hydroxychloroquine’ ilacından bahsedildi. Tedavi yöntemlerinin gizli tutulmasının sebebi aşıları tek alternatif olarak göstermek olabilir mi? Sonucunda bu ilaçlara 1 kaç dolara satılıyor.

Geçen hafta Kings College Hastanesi’nde çalışan hemşire Laura Duffell’in bir yalanı ortaya çıktı. Yılbaşında hastanemizin koğuşu covid olmuş çocuklarla tamamen dolu demişti. Hastane ile yapılan yazışmalar sonucu koğuşta sadece 2 çocuğun olduğu ortaya çıktı. Covid virüsünün genelde çocukları ve gençleri etkilemediği ve yüzde olarak bakıldığınca 50 yaş üzerinde özellikle 80 yaş üzeri çok etkili olduğu biliniyor. Çocukları da aşı yapmanın kime ne faydası olacak derken aşıların çocuklar üzerinde görünen etkileri yüzünden İngiltere’de denemeler durduruldu.

İngiltere’de 200 bin doktor ve hemşire aşı yapmayı ret ediyor? Aşı yapmayanlar işten atılmakla tehdit ediliyor. Sağlık çalışanları neden aşı olmuyor, merak ediyoruz. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock parlamentoda Astra Zeneca aşısı yüzünden kaç kişi öldü sorusuna cevap vermedi.

Alttaki eklediğimiz istatistikler, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından halka açık bilgidir

COVID-19 VACCINE ASTRAZENECA (CHADOX1 NCOV-19)
 1,180 Blood and lymphatic system disorders incl. 11 deaths
 2,080 Cardiac disorders incl. 63 deaths
 17 Congenital, familial and genetic disorders
 1,237 Ear and labyrinth disorders
 41 Endocrine disorders
 1,977 Eye disorders incl. 1 death
 17,491 Gastrointestinal disorders incl. 15 deaths
 42,367 General disorders and administration site conditions incl. 198 deaths
 32 Hepatobiliary disorders incl. 1 death
 578 Immune system disorders
 3,340 Infections and infestations incl. 46 deaths
 853 Injury, poisoning and procedural complications incl. 2 deaths
 2,384 Investigations incl. 3 deaths
 2,676 Metabolism and nutrition disorders incl. 5 deaths
 22,858 Musculoskeletal and connective tissue disorders incl. 4 deaths
 19 Neoplasms benign, malignant and unspecified (incl cysts and polyps) incl. 2 deaths
 32,490 Nervous system disorders incl. 41 deaths
 22 Pregnancy, puerperium and perinatal conditions
 11 Product issues
 3,105 Psychiatric disorders incl. 3 deaths
 560 Renal and urinary disorders incl. 4 deaths
 266 Reproductive system and breast disorders
 4,293 Respiratory, thoracic and mediastinal disorders incl. 33 deaths
 6,815 Skin and subcutaneous tissue disorders incl. 2 deaths
 99 Social circumstances incl. 2 deaths
 138 Surgical and medical procedures incl. 4 deaths
 1,656 Vascular disorders incl. 11 deaths
Yukarıdaki istatistikler, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından halka açık bilgidir

 

Mete Murat Metin

https://www.ukcolumn.org/live

Mother’s face, arms, chest, back and legs erupt in agonising red rash after getting AstraZeneca’s Covid vaccine – as 41-year-old claims she is still in unbearable pain two weeks later https://www.dailymail.co.uk/news/article-9422323/Mothers-arm-erupts-agonising-red-rash-getting-AstraZenecas-Covid-vaccine.html

CONFIRMED: There Wasn’t A “Whole Ward of [Covid] Children” as Claimed by Laura Duffell of Kings College Hospital.https://citizenjournos.com/2021/03/10/confirmed-there-wasnt-a-whole-ward-of-covid-children-as-claimed-by-laura-duffell-of-kings-college-hospital/

Exclusive: Facebook freezes Venezuela president Maduro’s page over COVID-19 misinformationhttps://www.reuters.com/article/us-facebook-venezuela-exclusive-idUSKBN2BJ03Z

http://www.ukcolumn.org (https://www.ukcolumn.org/live) UK Column Live
Please note: If you are a UK Column member and would like to access the chatbox during live programmes, please use this page. If you would like to support us, you can become a member, or

 

 

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar