Connect with us

Gündem

İngiltere’de İçişleri Bakanı’ndan canlı yayında gaf! Kuralları yanlış açıkladı

İçişleri bakanı Priti Patel, hükümetin kuralları “çok basit ve net” olarak tanımlamasından kısa bir süre sonra artan koronavirüs vakalarının sayısını bastırmak için uyguladığı kısıtlamaları yanlış bir şekilde açıkladı.

Published

on

By

Televizyonda yayınlanan Downing Street konferansında halka hitap eden İçişleri Bakanı yanlış bir şekilde izleyenlere “açık havada sosyal aktiviteler” için hükümetin rehberliğinde evden çıkmalarına izin verildiğini söyledi.

Hükümetin web sitesinde şöyle diyor: “Ailenizin bir parçası olmayan veya destek veren kişi olmadığı sürece aileniz veya arkadaşlarınızla sosyal olarak buluşmak yasalara aykırıdır. Eğlence veya eğlence amacıyla (örneğin piknik veya sosyal toplantı için) evden ayrılamazsınız. “Hükümetin açıkladığı kuralları Başbakan Boris Johnson da kanunları çok karmaşık anlattığı için ne yapması gerektiğini bilmeyenlere, devlet web sitelerini ziyaret etmelerini öneriyoruz.

At yarışmalarının organize eden kurumda yönetici olan Dido Harding sağlık sektöründe bir tecrübesi olmamasına rağmen Track and Trace takip sisteminin başına getirilmişti. Günde ortalama 7 bin sterlin kazanan Dido Harding Track and Trace sisteminin doğru düzgün çalışmamasına rağmen hala görevinin başında.

Hükümetin 3. karantina kararı için açıklamasında tahminen 1400 kişi öleceği söylendikten bir hafta sonra hesapta yanlışlık yapıldığı ve bu rakamın tahminen bin civarı olduğu söylendi. Bu tür hatalar tabii ki bilerek yapılmıyor ama hükümetin son dönemlerde 3. dünya ülkeleri denilen az gelişmiş ülkelerde yaşanan yandaşlara torpille verilen ihalelere benzer şeklinde NHS ihalelerini daha önce bar işletmekten başka tecrübesi olmayan yandaş iş insanlarına vermesi İngiltere’de politikacılar, basın ve halk tarafından eleştirilmişti.

Sağlık bakanı Matt Hancock’un en sevdiği barlardan birinin sahibi, Alex Bourne’un şirketi, daha önce hiç tıbbi malzeme üretmemiş olmasına rağmen, şimdi hükümete Covid-19 testleri için malzeme sağlıyor.

Bu tarz ciddi ihalelerin tecrübesiz insanlara verilmesi sonucu Track and Trace takip programı dahil sağlık personelin koruma, maske ve giysilerinin doğru zamanda sağlanamaması yüzünden İngiltere’de şu ana kadar 83 bin kişi öldü.

Yaklaşık 96 milyonluk Vietnam’da korona virüsünden 35 kişi öldü. 126 milyonluk Japonya’da 4 bin 94 kişi öldü. 66 milyon nüfusu olan İngiltere’de 80 bin fazla insan ölmesinin sebebi NHS ulusal sağlık sistemindeki eksikliklerden ve ihalelerin torpille tecrübesiz yandaşlara verilmesinden kaynaklanıyor görüşü hakim. Virüs İngiltere’de daha etkili yada İngilizler daha sağlıksız değil.

Bu eleştirileri yaptığımızda bazı okuyucular covid virüsünü inkar ettiğimizi sanıyor. Virüs tabii ki var ama nüfusu fazla olan bazı ülkelerin sağlık sistemleri daha iyi olduğu için ölüm oranları çok daha düşük. İngiliz hükümeti İç İşleri Bakanı tabii ki hata yapabilir ama bu hatalar düzenli olduğunda ve tecrübesiz yandaşlara verilen ihaleler yüzünden maalesef her gün binden fazla insan ölüyor. Bir bakan da kanunları bilmiyorsa televizyona çıkıp insanların kafasını karıştırmaması gerekir. Bu işi bilen uzmanların konuşması çok daha iyi olur fakat uzman olması gereken kişiler tecrübesiz yandaşlar maalesef.

Haber / Yorum: Murat Mete Metin

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar