Connect with us

İngiltere

İngiltere’de ikinci tecrit uyarısı… Hane ziyaretlerinin yasaklanması gündemde

Uzmanlar planlar arasında daha sıkı önlemlerin bulunduğunu hatta yeni bir karantinanın yakında gelmesi gerektiğini söylüyor.

Published

on

By

SAGE bilim adamlarından Profesör Chris Whitty’nin Başbakan’a, saat 22: 00’de sokağa çıkma yasağının ve ekstra yüz maskelerinin salgını tekrar kontrol altına almak için yeterli olmayabileceğini söylediği ortaya çıktı. Uzmanlar planlar arasında daha sıkı önlemlerin bulunduğunu hatta yeni bir karantinanın yakında gelmesi gerektiğini söylüyor.

SAGE üyesi John Edmunds, hükümetin önlemler konusunda yeterince cesur davranmadığı ve önümüzdeki aylarda ülke genelinde daha “sıkı” önlemlerin alınması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda Epidemiyoloji ve Nüfus Sağlığı Başkanı Profesör Edmunds, “Olabildiğince hızlı zorlayıcı önlemler almalıyız. Bu önlemleri alana kadar salgının ikiye hatta üçe katlanmasına izin vereceğiz. Mart ayında yeterince hızlı tepki vermedik, çok geç olacak diye korkuyorum” açıklamasını yaptı.

Bakanlar ve danışmanlar günlerdir evden bulaşmanın virüsün temel nedenlerinden biri olduğunu söylüyorlar. Bir başbakanlık sözcüsü bugün şunları söyledi: “Başbakan, bu paketi bir araya getirme süreci boyunca Chris Whitty ve Patrick Vallance ile çalıştı ve bir bütün olarak bu paketin enfeksiyon oranını düşürmede önemli bir rol oynayacağı kabul edildi. Ama hane halklarının ziaret kısıtlaması hala masadaki seçeneklerin en öncelikli olanı…”

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkede artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına karşı alınan yeni önlemlere uyulmaması durumunda ikinci bir ulusal karantina kararının alınabileceğini söyledi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar