Connect with us

Dünya

İngiltere’de ilk kez Müslüman sağlık personeli için tek kullanımlık başörtüsü

Birleşik Krallık’ta bulunan Royal Derby Hastanesinde çalışan Malezyalı doktor tek kullanımlık başörtüsü için girişim başlattı

Published

on

Royal Derby Hastanesi, Birleşik Krallık’ta personel, hemşire ve doktorlara ameliyathanede kullanmaları için tek kullanımlık steril başörtüsü sağlayan ilk hastane olabilir.

Hastanede çalışan Malezya asıllı genç doktor Farah Roslan, konu ile ilgili BBC Radio’ya şunları söyledi:

Bütün gün “aynı başörtüsünü” kullanıyordum ki bu kesinlikle temiz ve ideal değildi. “Gerçekten mutluyum ve bunu ulusal olarak destekleyip desteklemediğimizi görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Roslan, başörtüsü takanlara steril ve tek kullanımlık bir başörtüsü sağlayarak, ülke çapında daha fazla hastanenin bu girişime katılacağını umuyor. Roslan, kullanılıp atılan başörtüsü için malzeme ve tasarım konusunda ilham almak için doğduğu ülkeye baktı ve nihayetinde hastaneye sunma fikri geldi.

Yeni ürünü ulusal olarak tanıtmayı ümit eden hastane, tek kullanımlık ve steril başörtüsü uygulanmasının ve kullanılmasının bireysel güvene bağlı olacağını belirtti. Derby ve Burton NHS Trust Üniversite Hastaneleri de bu tek kullanımlık başörtüsünün bu ay kullanıma hazır olacağını belirtti.

Şimdilik Roslan, Birleşik Krallık’taki hastanelerde büyük bir değişiklik başlattı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar