Connect with us

İngiltere

İngiltere’de kısıtlamalar gevşedikten sonra ekonomide iyileşme kaydedildi

İngiltere’de Mart ayından bu yana Covid-19 kısıtlamalarının gevşemeye başlamasıyla ekonominin yükselişe geçtiği açıklandı.

Published

on

By

İngiltere’de Covid-19’a bağlı günlük vaka ve can kaybı düşüş göstermeye devam ederken, İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son 24 saatlik verilerde 2 bin 284 yeni vaka kaydedildi ve toplam vaka saysı 4 milyon 441 bin 975’e ulaştığı bildirildi. Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 11 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 127 bin 640’a yükseldi.

İngiltere’de açıklanan resmi rakamlarda 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 1.5 oranında düşüş görülürken, kısıtlamaların gevşemeye başladığı Mart ayında yükselişe geçtiği belirtildi.

Ekonomi Bakanı Sunak: Umut verici bir işaret

Uzmanlar, okulların ve perakende sektörünün yeniden açılmasıyla birlikte ekonominin 2020 Ağustos ayından bu yana yüzde 2.1 oranında büyüdüğünü ifade etti.

Ülkenin Ekonomi Bakanı Rishi Sunak’ın açıklamasında, İngiltere’de ekonominin tekrar yoluna girdiğine işaret ederek, “2021’e zor bir başlangıç yapılmasına rağmen, Mart ayındaki ekonomik büyüme geleceğin umut verici bir işareti” dedi. Nisan ayı başlarında İngiltere Merkez Bankası, kısıtlamaların hafiflemesiyle ekonominin bu yıl, son 70 yılın en hızlı büyümesini beklediğini belirtti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar