Connect with us

İngiltere

İngiltere’de kriz! Belediye başkanları, Maliye Bakanını dava etmekle tehdit etti

Published

on

By

Kuzey İngiltere’de artan kronavirüs salgınları nedeniyle birçok şehrin ağır yasaklarla karşı karşıya kalması belediye başkanlarını harekete geçirdi. Şehirleri için planlanan yasak planları nedeniyle belediye başkanları Maliye Bakanı Rishi Sunak’ı dava açmakla tehdit etti.

Şansölye’nin en geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni ekonomiyi kurtarma paketini “cimrice” olarak nitelendirdiler.  Başkanlar, uygulanması planlanan yeni yasakların on milyon insanı zorluğa mahkum edeceğini ve yeni bir Kuzey-Güney bölünmesini başlatacağını iddia ettiler.

Başbakan’ın yarın açıklaması beklenilen yeni yasaklar arasında özellikle Kuzey İngiltere’de bar ve restoranların tamamen kapatılması alternatifi, başkanları harekete geçirdi. Özellikle Liverpool, Newcastle, Sheffield ve Manchester’daki liderler isyan bayrağı açmış durumda.

Kuzeyin liderleri acımasız kısıtlamaların Kuzey’i “kalıcı bir açık hapishane” haline getireceğini iddia ediyorlar. Belediye başkanları  Noel yaklaşırken insanlarını yoksulluğa, iş kayıplarına ve sefalete teslim etmek yerine mahkemede hükümete karşı savaşacaklarına söz verdiler.

Liverpool Belediye Başkanı Joe Anderson, Kuzey’e Hükümet tarafından ‘küçümseme’ ile muamele edildiğini hissettiğini söyledi. Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham, yeni destek önerileri hakkında Parlamento’da oylama için milletvekillerinden partiler arası destek çağrısında bulundu.

Sunak , yerel liderlere işten çıkarılan işçilere 2.100 sterlinlik ücretlerin üçte ikisine kadar ödeme yapan ikinci  yardım paketinin “nihai ve pazarlık edilemez” olduğunu belirtti.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar