Connect with us

Dünya

İngiltere’de modern köle olmak ister misiniz?

Tedarik sıkıntısı yaşayan İngiltere, TIR şoförlerine vize vermeyi planlıyor. Peki İngiltere’de TIR Şoförlerinin maaşı ne kadar? Geçici vize çözüm mü?

Published

on

By

İngiltere’de neden TIR şoförü açığı var?

Brexit referandumunda çoğunluk ayrılıktan yana oy kullandı. Yabancılar ülkelerine döndükten sonra farklı kaynaklara göre 60 bin ile 100 bin arasında TIR şoför açığı çıktı. İngiliz Hükümeti, Birleşik Krallık’ta yaşayan binlerce Alman vatandaşına, çoğu hiçbir zaman TIR sürmemiş olmasına rağmen, Birleşik Krallık’taki yakıt krizini hafifletmek amacıyla kamyonları kullanmaları için çağrı yaptı! Bakanlıktan İngiltere’de yaşayan Alman vatandaşlarına mektup yollandı!!!  Alman bir vatandaş da cevap olarak yazdığı mektupta “Ben bankacıyım eşim de Volvo Estate arabasından büyük bir araba kullanmadı. Teklifiniz için teşekkürler ama hayır kalsın” diye cevap yazdı. Tabii bu çağrı ve cevap basında alay konusu olarak paylaşıldı.

Boris Johnson “Brexit sonrası döneme ayak uydurmak gerekiyor, eskisi gibi ucuz göçmen kullanmayacağız, maaşların artması gerekiyor” dedi. Fakat maaşları arttıracak kişi de kendisi! Asgari ücretin arttırılması konusu gündemde değil. Hükümet henüz resmi olarak açıklamasa da AB’den TIR şoförleri için kısa dönem vize çıkarmayı planlıyor.

TIR şoför maaşı ne kadar?

TIR şoförleri acentelerden iş alır. Acenteler kendi payını alıp şoförlerine saatlik ortalama 10 sterlin ödüyor. Merkez Londra’da restoranlarda çalışan garsonlar asgari olarak saatliğine 8.36 sterlin ve bahşişleri de kattığımızda TIR şoförlerinden daha fazla para kazanıyor. TIR şoförleri bazen günlerce tırda yatmak zorunda kalıyor ve zor koşullarda çalışıp hakkını almadığı için İngiliz şoföreler bu işi yapmak istemiyor.

Çözüm nedir?

Avrupa’da koşullar ve ödenen miktar daha fazla. Avrupa’dan gelen şoförler de 3 aylık ülkesini ve ailesini bırakıp İngilizlere rahat bir yılbaşı geçirmeleri için gelmez. TIR şoförleri için 3 aylık vize değil de 5 senelik vize verilmesi gerekiyor. Aynı şeklide çiftçi, doktor, hemşire, bakıcı ve öğretmen, hangi sektörde açık varsa bu sektörlerde vize kolaylığı sağlanmalı. Diğer alternatif ise hak edilen parayı ödemek. Avrupa’da çalışan insanlar İngiltere’den çok daha fazla para kazanıyor. Çarpık vergi sistemi de düzeltilmeli. 200 milyar sterlin kazanan bir firma İngiltere’de vergi ödemediği basında tartışma konusu olmuştu. Vergi almayıp kesintiler yapıldığında ticaret dönmez. Ticaret dönmezse üretim olmaz, üretim olmazsa fabrikalar ve dükkanlar kapanır ve işsiz sayısı artar.

Modern kölelik

Brexit sonrası oluşan boşluk yüzünden İngiltere için meyve ve sebze topla kampanyası başlatıldı. Prens Charles İngiltere için topla kampanyasına destek verdi ama işlerimizi elimizden alıyorlar diyenler ne tır şoförü olmak istiyor ne de tarlalarda çalışmak. İngiltere’de meyve ve sebze toplayanlar genelde Romanya, Polonya ve Bulgaristan’dan geliyor. Gelenlerin çoğu topluca barakalarda yaşıyor ve asgari ücretten daha az para alıyor. Ucuz işçi diye geçen yıl 108 ülkeden gelen 4 bin işçi zorla evlerde temizlikçi, seks işçisi, araba yıkama ve uyuşturucu yetiştirilen evlerde zorla çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Kanada göçmen politikası çözüm olabilir mi?

İngiltere’de çalışan bir sistem Brexit yüzünden bozulduğu için gıda ve petrol sıkıntısı yaşıyoruz. Maaşlar iki misli arttırılması zor gözüküyor. O zaman Kanada gibi göçmen politikası uygulanabilir. Hangi alanda işçiye ihtiyacı varsa vizeleri kolaylaştırıp insanların İngiltere’ye kısa vadeli değil de aileleri ile gelip yerleşmelerine izin vermesi gerekiyor. Yabancıların göç etmesi ticaretin büyümesine yardımcı olacaktır.

Ankara Antlaşması vizesinin kalkması da büyük bir hataydı. Eğitimli, iş kurmak isteyen ve devlet yardımı almayan insanların gelmesini engellemenin işçi sıkıntısı yaşayan İngiltere’ye ne faydası olabilir sizce? Yanlış politikalar devam ederse İngiltere yakın zamanda dünyanın en büyük ekonomisi sırlamasında 5. Sıradan Fransa, Hindistan ve İtalya’nın arkasında 8. sıraya düşebilir. Uzun vadede ilk 10 arasına bile giremeyebilir. Göçmen ve vergi politikalarının acilen düzeltilmesi gerekiyor.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
Vize Danışmanı

https://metinukvisa.com/

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar