Connect with us

İngiltere

İngiltere’de müthiş uygulama 2 hafta içinde hayata geçiyor

NHS temas izleme uygulaması İngiltere ve Galler’de iki hafta içinde piyasaya sürülecek ve koronavirüsü olan birinin yakınında bulunduğunuzda sizi uyaracak.

Published

on

By

NHS temas izleme uygulaması İngiltere ve Galler’de iki hafta içinde piyasaya sürülecek ve koronavirüsü olan birinin yakınında bulunduğunuzda sizi uyaracak. Sağlık Bakanı Matt Hancock bugün, uygulamanın 24 Eylül’de yayınlanacağını duyurdu.

Uygulama, Bluetooth teknolojisini kullanarak hangi telefonların birbirinden iki metre mesafe içinde 15 dakika geçirdiğini kayıt altına alacak ve daha sonra Covid-19 testi pozitif çıkan birine yakın olup olmadıkları konusunda insanları uyaracak.

Ayrıca, insanların mekanlara girdiklerinde QR kodlarını kullanmalarına izin vererek, ülkenin temas izleme haritasını görmelerini sağlayacak. Sağlık Bakanlığı; barlar, restoranlar, sinemalar, kuaförler ve diğer mekanları, NHS Test ve İzleme QR Kodlarını indirmeye davet etti. QR kodlarının kullanımı, bugün uygulanan ve bir mekana girdiklerinde iletişim bilgilerini manuel olarak doldurmaları gereken mevcut sistemin yerini alacak.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, “En son teknoloji dahil olmak üzere virüsün yayılmasını kontrol etmek için elimizdeki her aracı kullanmamız gerekiyor. Otelcilik sektöründeki işletmelerin yanı sıra, üniversiteler, hastaneler, eğlence tesisleri, sivil merkezler ve kütüphaneler de insanların 15 dakikadan fazla bir süre bir araya gelme ihtimalinin yüksek olduğu kafeler gibi ortak alanlarda ve yakınlarda afişler asılacak ve halk bilinçlendirilecek” açıklamasını yaptı.

Bir NHSX uygulaması olan ilk sürüm, Mayıs ayında ülke genelinde daha geniş bir alana yayılması amacıyla Wight Adası’nda denendi. Ancak Haziran ayında Hükümet, kendi uygulaması için planları bıraktı ve bunun yerine Apple ve Google’ın projeyi devralmasına izin verdi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar