Connect with us

Dünya

İngiltere’de okul üniformalı çocuğu arayan polisin tutumu tepki çekti

Published

on

By

20 Eylül’de, Metropolitan Polis memurlarından oluşan bir kalabalık, bıçak taşıyan bir Siyah kişiyi ararken 13 yaşındaki Olajive’yi durdurdu. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve travma sonrası stres bozuklugu olan Olajive, o sırada okul üniformasını giyiyordu. Üzücü görüntülerde, memurlar onu zorla kelepçelerken “ellerim, ellerim” diye bağırdığı duyuluyor. Çekilen video da kısa sürede Olajive’yi desteklemek için halkın desteğini gösteriyor.

Afro taraktan başka bir şey yok.

13 yaşındaki Benjamin Olajive, geçen Salı günü McDonald’s yolundayken, siyahi bir kişinin bıçaklı olduğu ihbarına yanıt polis tarafından arandı.

Polis, birinin bıçak olduğuna inandıkları ‘eşyanın’ afro tarağı olduğunu söyledi.

Tanıkların ifadelerine göre, Benjamin bir minibüse bindirilip Brixton polis karakoluna götürülmeden önce arama yaklaşık 45 dakika sürdü. Normal koşulda bir arama 5 dakikayı geçmez. Bıçak aranıyorsa arama daha kısa sürer.

Benjamin daha sonra bileklerinde kesikler ve şişmiş bir göz ile serbest bırakıldı.
Milletvekili Bell Ribeiro-Addy, arama politikasını “ayrımcı” ve “tehlikeli bir şekilde verimsiz” olarak nitelendirdi ve gözden geçirme çağrısında bulundu.

İngiltere de siyahların oranı yüzde 3 civarında. Sorun, arama yapılırken polislerin çoğunlukla siyah vatandaşları hedef alması. Arama yapıldıktan sonra bir tutanak tutulması gerekiyor. Bu formda kişinin isim ve adresi, kendisini hangi ırktan gördüğü, gibi bilgiler içerir. Bu formun bir kopyası sorgulanan yada aranan kişiye verilir.

Beyazların çoğunlukta olduğu bir bölgede polis 100 aramda 90 kere siyah, Hintli yada azınlık gruplarından vatandaşları durdurmuşsa bu polisin ön yargılı olduğunu gösterir. Bu formlarda çıkan istatistiklere göre polislerin uyarılsa ve hatta gerektiğinde işten atılsa polisler doğru orantılı arama yapmak zorunda kalacaktır.

Mete Murat Metin

Fotoğraflar ve video metro.co.uk

Kaynak linkleri:

https://metro.co.uk/2021/09/20/met-police-officer-filmed-choking-boy-13-in-school-uniform-15287427/

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10013291/Black-teen-strangled-left-bleeding-cops-restrain-knife-stop-search.html

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar