Connect with us

Dünya

İngiltere’de otel karantinasına karşı eylem planlanıyor. Otelde karantinaya girenlerin ücretleri de geri istenecek

Londra merkezli firma PGMBM, “birden fazla” müşteriyi temsil eden yasal bir dava başlattığını söyledi. Politikayı, temel insan haklarını ihlal eden “yasadışı bir özgürlükten yoksun bırakma” olarak nitelendirdi.

Published

on

By

Yolcular, kırmızı liste ülkelerinden döndüklerinde, aşıları tam ve Covid testi negatif olsa bile 11 gece karantina otelinde kalmalı kararı İngiltere’de çok tartışılmıştı.
Londra merkezli firma PGMBM, politikanın yargısal incelemesi için çağrıda bulunduğunu, ancak hükümetin reddettiğini söyledi. Karantina otelinde kalmanın maliyeti şimdi 2.285 sterlin… Türkiye, Meksika, Kenya ve Afrika ve Latin Amerika’daki birçok ülke dahil olmak üzere 60’tan fazla lokasyon şu anda kırmızı listede.

PGMBM’nin iddiası başarılı olursa, çift aşılı gezginler otellerde karantinaya girmek zorunda kalmayacak. Aynı zamanda hükümet aşılanmış ve hala orada kalmak zorunda kalanların ücretlerini iade etmeye zorlanabilir. Kararın bu yıl şubat ayında yürürlüğe girmesinden bu yana 100.000’den fazla kişinin otellerde karantinaya zorlandığı tahmin ediliyor.

PGMBM, “birden fazla” müşteriyi temsil eden yasal bir dava başlattığını söyledi. Politikayı, temel insan haklarını ihlal eden “yasadışı bir özgürlükten yoksun bırakma” olarak nitelendirdi. Şimdi, otel karantinasında kalmaya zorlanan herkesten ayrıntılarını kaydetmelerini ve hükümeti politikasını tersine çevirmeye zorlamayı amaçlayan toplu eylem oluşturmaya yardım etmelerini istiyor.

Firmanın müşterilerinden Hackney’den otobüs şoförü Özgür Akyüz, hamile eşi ve üç yaşındaki kızının iki hafta önce otel karantinasında kalırken Covid’e yakalandığını söyledi. Akyüz, “Heathrow yakınlarındaki bir otele yerleştirildiler ve burası pislik içindeydi. Bebeğimiz bütün gün ağlıyordu. Odasında bir fare gördü ve domuz eti yemediğini söylemesine rağmen domuz pastırması ve sosis servis edilmeye devam etti” dedi.

Akyüz, eşi ve kızının Türkiye’den ayrıldıklarında negatif test etmelerine rağmen karantinanın üçüncü gününde Kovid testinin pozitif çıktığını söyledi: “10 gün sonra eve girmelerine izin verildi ama daha sonra onlardan Covid kaptım. Böylece hepimiz covid olduk.”

Hükümet, karantina sistemi de dahil olmak üzere ülkeyi korumak için “kararlı adımlar attığını” söyledi. Raporda, dünyadaki diğer ülkelerin de benzer önlemler aldığı belirtildi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar