Connect with us

İngiltere

İngiltere’de polise tüküren ve öksüren kişiler hakkında 313 soruşturma açıldı.

İngiltere’de, polis ve diğer acil durum çalışanlarının yüzüne “Bende virüs var” diyerek tüküren ve öksüren kişiler hakkında en az 313 soruşturma açıldı. Zanlıların saldırı suçundan yargılanacağı ve iki yıl hapis cezası alabileceği açıklandı.

Published

on

By

İngiliz yargısı, corona virüsü salgını sırasında ülkedeki polis ve sağlık çalışanlarına karşı saldırılara ilişkin en az 313 soruşturma açıldığını açıkladı. Buna göre, ülkede sokağa çıkma kısıtlamalarının ilan edildiği 23 Mart’tan sonraki bir ay içinde, polise ve acil durum çalışanlarına 313 saldırı düzenlendi.

Açıklamaya göre, bu saldırıların çoğunluğunda, kendilerinde virüs olduğunu söyleyen kişiler polisin ya da sağlık çalışanlarının yüzüne tükürdü veya öksürdü. Ülke çapında çoğu market olup hâlâ açık kalan dükkanlarda da 63 benzer saldırıya soruşturma başlatıldı.

Savcılıktan yapılan açıklamada, bu tür saldırılar ‘utanç verici’ olarak nitelendi; zanlılara cezai yaptırım uygulanacağı belirtildi. Buna göre, virüslü olduklarını iddia edip acil durum çalışanlarına tüküren veya öksüren kişiler saldırı suçundan yargılanacak ve iki yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

İngiltere’de yüzüne tükürülen bir demiryolu çalışanı hayatını kaybetmiş, geçtiğimiz pazar günü bu saldırıyla ilgili bir kişinin ifadesi alınmıştı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar