Connect with us

Dünya

İngiltere’de sağlığı bozulanlara 600 poundluk yeni kredi imkanı

Zor koşulları göz önüne alan İngiltere hükümeti ruh sağlığı gibi bir engelle ya da gizli bir sakatlıkla mücadele edenlere, her ay maksimum £608,60 yardım alma hakkı sundu.

Published

on

By

İngiltere’de pandemi sonucu yaşanan uzun süreli kapanmalar yüzünden, sevdiği insanlardan ve sosyal hayattan uzak kalan ve ekonomik sorunlar yaşayan bazı vatandaşların ruh sağlığı bozuldu. Öyle ki her türlü istatistiği açıklayan devlet kurumu taleplere rağmen geçen sene intihar edenlerin sayısını bildirmedi.

Zor koşulları göz önüne alan İngiltere hükümeti ruh sağlığı gibi bir engele ya da gizli bir sakatlıkla mücadele edenlere, her ay maksimum 608,60 pound yardım alma hakkı sundu.

Hastalığı, sakatlığı veya akıl sağlığı sorunu olan herkes, Evrensel Kredi’ye (Universal Credit) ek olarak Kişisel Bağımsızlık Ödemeleri PIP talebinde bulunabilecek.

Zihinsel veya fiziksel sağlığı geçen yıl etkilenenler, yardıma başvurabilir ve başvuru onaylanırsa, haftada 23.70 ile 152.15 pound arasında bir yardımdan faydalanabilecek.

Hak kazananlara aylık  sağlık durumuna göre en az 94,80 en fazla 608,60 pound ödeme yapılacak. Şu an Birleşik Krallık sakini 2.64 milyondan fazla vatandaş PIP talebinde bulunuyor. Evrensel Kredi alan insan sayısı ise altı milyon.

PIP, 2013 yılında Engellilik Yaşam Ödeneği’nin (DLA) yerini almak üzere başlatıldı ve bir hastalıktan, engellilikten veya zihinsel sağlık durumundan etkilenen kişilere yardımcı olmak için tasarlandı. Ekstra desteğe hak kazanmak için değerlendirme, durumun günlük yaşamınızı nasıl etkilediğine dayanıyor ve ne kadar kazandığınızın veya birikiminizin olup olmadığı önemsenmiyor. Başvuru sahipleri, neye hak sahibi olabileceklerini belirlemek için bir sağlık uzmanı tarafından değerlendiriliyor ve ödenek düzenli olarak gözden geçiriyor. Yaşadığınız sorunun 3 aydır devam etmiş olması ve tahminen önümüzdeki 9 ay devam edecek olması gerekiyor.

Gençler için bir uyarı: ileride bankalarda, savunma, güvenlik, havacılık sektöründe ve benzeri üst düzey işlere başvurduğunuzda ruh sağlığınız bozulduğuna dair yardım aldığınızı bildirmeniz gerekecek. Bildirmeseniz de ortaya çıkacaktır. Durumunuzun işe alınmanıza engel olmaması gerekiyor ama genelde seçim yaparken durum bir şekilde etkili olabilir. Siz şikâyet etseniz bile geçmiş sağlık sorunlarını değerlendirmedik diğer aday daha başarılı olduğu için aldık diyebilirler. İleride hayat sigortası için başvurduğunuzda bu durum fiyat belirlenmesinde etkili olabilir mi  bunu sigortacılar henüz açıklamadı.

PIP talebinde bulunmak için, son üç yılın en az ikisinde İngiltere, İskoçya veya Galler’de yaşamış ve 16 ile emeklilik yaşı arasında olmanız gerekiyor. PIP, genellikle dört haftada bir doğrudan banka hesabınıza ödenir ve yardım almak için Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (DWP) ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

 

Mete Murat Metin

https://www.facebook.com/metemuratmetin

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/money/millions-hidden-disabilities-could-extra-24188837

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar