Connect with us

Dünya

İngiltere’de trafik ışığı seyahat uygulaması rafa kaldırılabilir!

İngiliz basınında yer alan habere göre hükümet, yeşil ve sarı listeleri önümüzdeki ay kaldırmayı planlıyor. Kırmızı listede kalan ülkeler için ise yasaklar devam edecek…

Published

on

By

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Telegraph, hükümetin trafik ışığı seyahat listesini kaldırabileceğini okurlarına duyurdu. Mevcut kurallara göre,  yeşil liste ülkelerinden dönen herkese karantina kuralları uygulanmıyor. Ayrıca tam aşılı kişilere sarı listede bulunan ülkelerden gelişlerde de karantina kuralları geçerli değil.

Gazetede yer alan habere göre yetkililer, diğer ülkelerdeki Covid durumundan ziyade yolcuların aşı durumlarına göre yeni bir sistem geliştirdikleri belirtildi.  Bu yeni sisteme göre Birleşik Krallık’a dönen aşılı vatandaşlar için sarı ve yeşil listelerin anlamı kalmıyor ve tamamen kaldırılması planlanıyor.

Ancak tüm seyahatleri yasaklayan kırmızı liste ve zorunlu otel karantinası bu ülkelerden gelenler için geçerli olmaya devam edecek. Telegraph’a konuşan bir kaynak, “Yasaklar seyahat ettiğiniz ülkeden ziyade aşı olup olmadığınızla ilgili olacak” dedi.

Yetişkin nüfusun yüzde 80’inden fazlasının iki doz aşı olduğu göz önüne alındığında sarı ve yeşil listeden gelecek aşılı vatandaşlar için bir kural olmaması bu sisteme geçmek için yeterli olacak. Ancak Türkiye gibi kırmızı listede bulunan ülkelerden gelenlerin aşılı olup olmamasına bakılmaksızın karantina kuralları geçerli olmaya devam edecek.

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar