Connect with us

Dünya

İngiltere’de trenler neden çalışmıyor? Grev yapanlar neden kaybedecek?

Published

on

By

İngiltere devlet demir yolları özelleşti. Çoğunlukla Fransız devletine bağlı şirketler Britanya’daki tren hatların satın aldı ve bilet fiyatlarını yükseltti.

İngiltere’den yaptıkları kârı ülkelerine götürüp kendi ülkelerinde daha güvenli ve ucuz servis sunuyorlar ve büyük ihtimal  dalga geçiyorlardır. İngiliz hükümetinin demir yollarını Fransızlara satmalarını siz de tuhaf buluyorsanız Türkiye’de son 20 senede satılan fabrikalar ve kurumların uzun lisesi yazının sonuna ekledim.

Network Rail CEO’su Andrew Haines, yıllık £585.000 gibi büyük bir maaş aldı. Baş finans sorumlusu Jeremy Westlake £415.000, Rota hizmetleri genel müdürü Susan Cooklin en az £385.000 maaş aldı. İşçilere gelince bir istasyon kontrol asistanına senede £20.000 ödeniyor. Londra da 2 oda bir salon dairenin kirası ve faturalar neredeyse 20 bin sterlin tutuyor.

Az işçi çok kar demek.

Yüz tanıma sistemi ile trenlere biletsiz girme yöntemi Japonya ve Çin’de kullanılmaya başlandı. Almanya yakında bu sistemi kullanacak. Teknoloji arttıkça insana ihtiyaç kalmıyor. Hükümet ve demiryolu şirketleri, daha az personeli olan, bilet gişeleri veya tren gardiyanları olmayan ve yalnızca sürücü tarafından işletilen trenleri olan bir ağ istiyor. Bu ay verilen kararla tamirci olarak çalışan binlerce işçiye gönüllü olarak istifa etmeleri bildirildi. İstifa etmezlerse işten atılacaklar.

1998 yılında Clapham Junction’da kırmızı sinyal veren lambanın değiştirilmemesi yüzünden çıkan bir kazada 35 kişi ölmüştü. Yollara düşen ağaçlar, taşlar, biriken yapraklar ve oluşan gres temizlenmezse tren kazaları artacaktır.

Demir yolları sendika başkanı Michael Lynch, enflasyonun altında verilen zamlar yüzünden bazı çalışanın maaşı yetmediği için devlet yardımına başvurduğunu bazılarının da food bank’lara gitmek zorunda kaldığını söyledi. Şirketlerin yeni önerisine göre işten atılmalar sonrası kalan işçiler de daha uzun çalıştırılacak ve daha az maaş verilecek. Grev yapan demir yolu işçileri haklı değil mi sizce?

Aşırı sağ görüşlü Piers Morgan programında sendika başkanı Michael Lynch’in Facebook profil fotoğrafının anime karakteri olduğu için uzun süre dalga geçip önemli konuların konuşulmasına engel oldu. Akabinde Michael Lynch de profiline Piers Morgan’ın genç kızları istismar için zenginlere pazarladığı iddia edilip tutuklanan Ghislaine Maxwell ile birlikte çekilen fotoğrafını ekledi. Bu geçekten tabiri caizse Piers Morgan’a güzel bir kapak oldu.

GREV NASIL SONUÇLARNIR?

İngiltere tarihinde ilk defa milyarderler bir olup bir mektup yazdı. Mektup da Boris Johnson olmazsa Conservative partisine para yardımı yapmayacaklarını söylediler. Para ve basın desteği olmadan seçimi kazanamayacakları için Boris Johsnon hala başbakan. Johnson gerekirse tren yollarını kapatır ama işçilere destek olmaz.

YENİ SİSTEMDE İNSANA PEK GEREK KALMADI.

Kendi kendine çalışan arabalar gibi trenler de kendi kendine çalışacağı günler uzak değil. Güneş enerjisi ile çalışan 4 ayaklı robotlar da çiftçilerin yerini almaya başladı. Kasiyerlerin yerine otomatik gişelere alıştık. Marketlerden online alışveriş yapılıyor artık. Occado firmasının dağıtım fabrikasında siparişleri robotlar toplayıp paketliyor. Amazon firması da insanız fabrikalar ve dükkanlar için hazırlık yapıyor. Uzun lafın kısası ileride işsiz kalacak insan sayısı birkaç milyar artacak. Kapitalistlerin şu an tartıştığı konu ise bu fazlalık ya da lüzumsuz dedikleri milyarlarca insana ne olacağı… Ted konuşmasında Bill Gates nüfusu nasıl azaltma planını açıkladı. Konuşmasının 4. dakikası 20. saniyesindeki önerisi açık ve net.

Eski filmlerden görmüşsünüzdür, telefon edildiğinde, arada bir operatör sizi istediğiniz hatta bağlardı. VHS ve DVD kiralayan dükkanlar vardı. Şimdi her şey online yapılıyor ve birçok sektör tamamen ortadan kalktı. DVD dükkânı olup da geleceği geç görenler iflas etti. Değişimi erken görenler dükkanını erkenden devredip meslek değiştirdi. Eğitimli ve zeki olanlar doğru adımı erkenden atabilir ve kendini kurtarabilir ama 10 senedir işsiz 50 yaşındaki bir işçi web tasarımcısı yada yoga hocası gibi alternatif işlere geçebilir mi? Eğitimsiz yada okumayan kesim sistemin hatta hayatın dışında kalma ihtimali yüksek maalesef.

ÇÖZÜM VAR MI?

Aslında çözüm basit. Özelleştirilen enerji firmaları, Royal Mail, BT ve tren hatları kamulaştırılmalı. Yeni hızlı tren hatları yapılmalı ve Londra’dan Manchester ve Edinburgh’a kadar hızlı tren olmalı. İskoçya ve İrlanda arasında tünel yapılmalı. Nükleer silahlar için ayrılan 210 milyar sterlini ile yeni fabrikalar ve sosyal konutlar yapılmalı. Vergi vermeyen büyük firmalardan Norveç’teki gibi yüksek vergi alınmalı. Üniversite eğitimi Britanyalı vatandaşlar için ücretsiz olmalı. Fakat bu önerdiğim projeler İngiltere’deki üç siyasi partinin gündeminde yok maalesef. Artan faturalar ve gıda fiyatları halkı bir şekilde zorlayacaktır ama ayaklanma ve devrim beklemeyin çünkü İngiliz halkı bu konuda tecrübesiz. Tarihlerinde halkın birkaç ciddi eylemi oldu ama konumuz tarih değil.

Türkiye’nin yarasına gelince, işte size son 20 senedir sattıklarımızın kısaltılmış bir listesi:

İş Bankası ve Halk Bank hisseleri, Yapı Kredi Bankası, OYAKBANK, T. Sınai Kalkınma Bankası, Sabiha Gökçen Havaalanı, THY-USAŞ Hisseleri, Türk Telekom, AyCell, Koç Holding, ASELSAN, TOFAŞ, HAVELSAN, KTHY hisseleri, Paşabahçe Cam Sanayi, Ereğli ve İskenderun Demir Çelik, ETi Holding, TÜPRAŞ, TEDAŞ, Türkiye Gübre Sanayi, TEKEL Alkollü İçkiler, İstanbul Sigara Fabrikası, Merinos Halı Markası, Sümer Holding, TCDD Mersin ve İskenderun Limanı, SEKA’nın fabrika ve tesisleri, THY- Lojmanları, Oymapınar Barajı, TKİ’ye ait maden ruhsatları, Cam ve Çimento Sanayi, GÜBRE SANAYİ İŞLETMELERİ, TUZ İŞLETMELERİ, ŞEKER FABRİKALARI, SANTRALLER, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ, TERSANE, LİMAN VE GEMİLER ve TDİ İŞLETMELERİ satıldı. Geçmiş olsun.

Özelleştirmenin yanlış olduğunu artık herkes anladı sanırım.

Dünya Ekonomik Forum (World Economic Forum) kurucusu ve dünya liderlerini yetiştiren Klaus Schwab ilerde hiçbir şeyiniz olmayacak dedi. Bu bir iddia değil bu ciddi bir plan ve şu an uygulanıyor. Adı Great RESET. İnsanlar evlerini ve arabalarını kaybederse nasıl tepki verir dizinin bir sonraki sezonunda göreceğiz.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize danışmanı

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar