Connect with us

Dünya

İngiltere’de tüm corona yasakları kalkıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tüm Covid-19 kısıtlamalarının 24 Şubat’ta sona ereceğini söyledi. Öte yandan ülkede isteyen herkese ücretsiz hızlı antijen testi dağıtılacağı belirtildi.

Published

on

By

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Covid-19 testi pozitif çıkan kişiler de dahil olmak üzere ülkedeki tüm karantina önlemlerinin 24 Şubat’tan itibaren kaldırılacağını duyurdu.

Johnson, pandemi boyunca ücretsiz sunulan Covid-19 testlerinin 1 Nisan’dan itibaren en yaşlılar ve savunmasız gruplar haricindeki kişilere ücretli olacağını ifade etti. Johnson, insanların isterlerse test satın almalarına olanak verilmesi için hükümetin perakendecilerle birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

“PANDEMİ BİTMEDİ”

Johnson, Covid-19’un ortadan kaybolmayacağını ve kısıtlamaları kaldırmadan önce virüsün ortadan kalkmasını beklemenin yanlış bir yaklaşım olacağını belirterek, “Pandemi bitmedi ancak Omicron dalgasının zirvesini geçtik” dedi.

Hükümetin “Covid-19 ile yaşama” stratejisini açıklayan Johnson, “Aşı programı sayesinde artık büyük ölçüde hükümet kısıtlamalarından kişisel sorumluluğa geçebileceğiz” ifadelerini kullandı. Johnson, “Birbirimize karşı sorumluluk duygusuna güvenmemizin zamanı geldi. Aşılar ve tedaviler, ileriye dönük ilk savunma hattını oluşturacaktır” dedi.

CORONADA SON DURUM

İngiltere’de son bir haftada toplam 309 bini aşkın yeni corona virüsü vakası tespit edildi; son 28 gün içinde testi pozitif çıkıp ölenlerin sayısı son bir haftada toplam 1005 kişiye ulaştı.

NELER DEĞİŞECEK?

21 Şubat’tan itibaren: Hükümet, çoğu eğitim ve çocuk bakımı kurumlarında personelin ve öğrencilerin haftada iki kez test yaptırmaları tavsiyesini kaldırıyor.

24 Şubat’tan itibaren: Covid testi pozitif çıkan kişilerin artık karantinaya girmeleri gerekmeyecek; tam aşılı yakın temaslılar ve 18 yaşından küçükler artık yedi gün boyunca her gün test yaptırmak zorunda kalmayacak.

1 Nisan’dan itibaren: Semptomlu ve semptomsuz kişiler için ücretsiz hızlı antijen testi sona erecek; Covid semptomları olanlar, kendi kişisel sorumluluklarıyla evde kalıp kalmamaya karar verecek; o tarihe kadar ise izolasyon şartının devamı tavsiye ediliyor.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar