Connect with us

Dünya

İngiltere’de Türkiye Kırmızı Liste’den çıksın diye 45 bin imza toplandı

İngiltere’de Türkiye kırmızı listeden çıkarılsın diye 45 bin imza toplandı. İmza kampanyasına İngilizler de destek verdi. 100 bin imza talebi parlamentoya taşıyacak…

Published

on

By

Türkiye’de yaz tatili yapmak isteyen İngilizlerin ve adada yaşayan Türklerin koronavirüs salgını kapsamında alınan seyahat yasağı nedeniyle 2 Eylül itibarıyla 45.000’den fazla imza topladığı ortaya çıktı. Bu sayı 100.000’e ulaştığında talebin parlamentoda görüşüleceği belirtildi.

The Times gazetesi, seyahat kısıtlamasına karşı vatandaşların harekete geçtiğini duyurdu.

Haberde, “İngiltere’den daha düşük vaka oranına sahip olmasına rağmen, Türkiye, ‘yüksek riskli’ olarak görülmesi sadece Türk vatandaşlarını değil İngilizleri de rahatsız ediyor yorumu yapıldı.

“İngiliz tatilciler öfkeli” denilen haberde, 2 Eylül itibariyle 45.000’den fazla İngilizin Türkiye’nin güvenli ülke listesine alınması için imza topladığı, bu sayı 100.000’e ulaştığında talebin parlamentoda görüşüleceğini belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8 Ağustos’tan beri kehribar renkteki ülkeler kategorisine alındığını hatırlatan The Times muhabiri Lucy Perrin, “İngilizler kırmızı listedeki Türkiye’ye gidemezken ABD’li ve Rus turistler Türkiye’ye gidebildi” ifadesini kullandı.

Haberde, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’ndeki yetkililerin “Kovid-19 ile ilgili bilimsel veriler, Türkiye’nin bir sonraki incelemede kırmızı listeden çıkarılacağı yönündeki beklentimizi destekliyor” açıklaması yaptığı aktarıldı.

Tahmin yürütmenin bir diğer yolunun Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine bakmak olduğu ifade edilen haberde şu ifadeler yer aldı: “DSÖ, ülkelerin virüsü kontrol altında tutmak için pozitif test oranının yüzde 5’in altında tutmaları gerektiğini belirtti. Bu nedenle oran ne kadar yüksekse, bir ülkenin kırmızı listede kalma olasılığı o kadar yüksek. 26 Ağustos’taki son seyahat güncellemesinde yüzde 5.1 olan Türkiye kırmızı, yüzde 13 olan İsviçre yeşil listede yer aldı. İngiltere ise yüzde 4’teydi”

İngiltere’nin bir sonraki seyahat listesi güncellemesi 16 Eylül’de yapılacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar