Connect with us

İngiltere

İngiltere’de uçak yolcularına 20 saniyede sonuç veren Covid-19 testi geliştirildi

İngiltere’de IAbra adlı bir şirket yüzde 99,8 duyarlılık ve yüzde 96,7 kesinlik oranına sahip 20 saniyede sonuç veren bir Covid-19 tükürük testi geliştirdiklerini açıkladı.

Published

on

By

İngiltere’de IAbra adlı bir şirket yüzde 99,8 duyarlılık ve yüzde 96,7 kesinlik oranına sahip 20 saniyede sonuç veren bir Covid-19 tükürük testi geliştirdiklerini açıkladı. “Virolens” adlı testin başkent Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda kullanılmaya başlandığı açıklandı.

IAbra tepe yöneticisi Greg Compton, “Sistemimiz dinamik ortamlarda basit, yüksek hızlı, güvenilir ve düşük maliyetli testlere izin veriyor” dedi. Testlerdeki güvenilirlik sorunu
Birçok ülkenin havaalanlarında zorunlu hale getirilen Covid-19 testlerinin sonuçlarının çıkması için en az 3 saat beklemek gerekiyordu. Bu da havaalanlarında yığılmalara ve yolcuların seyahatleri ile ilgili sorunlar yaşamasına neden oluyordu. Kısaca PCR denilen polimeraz zincir reaksiyonu testlerinin güvenilirliği de tartışma konusuydu. Pozitif olan test sonuçları neredeyse kesin iken, uzmanlar negatif çıkan sonuçlarda hata payının yüzde 30 olduğunun altını çiziyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar