Connect with us

Dünya

İngiltere’de uçuş krizi devam ediyor. 150’den fazla uçuş iptal!

İki gündür İngiltere’nin büyük havalimanlarında devam eden uçuş krizi devam ediyor. Londra’daki Gatwick ve Heathrow havaalanlarından yapılması planlanan 150’den fazla uçuş iptal edildi. Yolcular perişan…

Published

on

İngiltere’deki havaalanları, okul yarıyıl tatili, Platin Jübile resmi tatili ve personel eksikliği gibi nedenlerle uçuş taleplerini karşılamakta zorlanıyor. İngiltere’nin önde gelen hava yolu şirketlerinden British Airways ve Easy Jet bugün havaalanlarındaki yoğunluk nedeniyle 150’den fazla uçuşun iptal edildiğini bildirdi.

İki gündür birçok havalimanında yaşanan iptaller tatilcileri canından bezdirdi.

Bugün British Airways, başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’ndan en az 124 noktaya yapılacak kısa mesafe uçuşunun iptal edildiğini açıkladı. EasyJet ise, Londra’daki Gatwick havaalanından en az 31 uçuşu iptal ettiğini bildirdi.

İptal edilen uçuşlar arasında Bologna, Barselona, Prag, Krakow ve Edinburgh gibi Avrupa destinasyonlarının yer aldığı belirtildi. EasyJet ayrıca geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, 6 Haziran’a kadar 240 uçuşu iptal edeceğini duyurmuştu. Hava yolu şirketi Tui Airways ise İspanya’nın Kanarya Adaları gibi destinasyonlar da dahil olmak üzere, Manchester Havalimanı’ndan Haziran ayı sonuna kadar hizmet vermesi planlanan yaklaşık 200 uçuşunu iptal edeceğini belirtti.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, hava yolları firmalarına personel sağlamayacakları uçuşlar için bilet satışlarını durdurmalarını söyledi. Bakan Shapps yaptığı açıklamada, “Son birkaç gün içinde tanık olunan sahnelerin tekrarlanmadığından emin olmamız gerekiyor. Hükümetin uyarılarına rağmen, operatörler kapasitelerine oranla aşırı sayıda uçuş sattı. Bu bir daha olmamalı ve tüm çabalar yaz boyunca bunun tekrarlanmamasına yönelik olmalı” dedi.

Nisan ayındaki Paskalya tatilinde de havaalanlarında benzer kuyrukların oluştuğunu söyleyen Bakan Shapps, hükümetin bir takım düzenlemeler yapmasına rağmen gerekli ilerlemenin sağlanamadığını ifade etti. Shapps, hükümetin personel alımını hızlandırmak için sektöre yardımcı olduğunu söyleyerek konuyla ilgili sektör yetkilileriyle görüşeceğini belirtti.
Hava yolu yetkilileri ise, Covid-19 salgınının ardından personel almakta zorlandıklarını ileri sürdü. Hava yolu personelini temsil eden GMB sendikası, personellerin işe alımları başarılı olduğunda bile aylarca eğitime ve güvenlik kontrollerine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar