Connect with us

İngiltere

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, marketler koronavirüse davetiye çıkarıyor

Konu ile ilgili bir açıklama yapan deneyimli virolog Dr. Julian Tang, süpermarketlerin enfeksiyonun bulaştığı bir nokta olarak öne çıktığını açıkladı.

Published

on

Koronavirüs pandemisinde mutasyona uğramış virüs ile mücadele eden İngiltere’de yapılan bir araştırma önemli veriler sunmakta. Araştırmaya göre geçtiğimiz hafta virüsün tespit edildiği kişilerin yüzde 53’ünün market alışverişi yaparken ya da burada çalışırken virüse maruz kaldığı ortaya çıkarıldı.

Büyük Britanya’da yer alan Kamu Sağlığı İngiltere (PHE), kapsamlı bir çalışma ile koronavirüs hastalığına yakalananların gittiği yerleri tespit etti. Raporda 11 Şubat tarihine kadar olan haftanın verileri paylaşıldı.

Raporda son 1 hafta içerisinde koronavirüs testi pozitif çıkanların yüzde 53’ünün ya çalışmak için ya da alışveriş için bir süpermarkete gittiği aktarıldı. Ayrıca bu kişilerin koronavirüsünü buralarda kapıp kapmadığına dair bir rapor kayıtlara geçmezken uzmanlar, süpermarketlerde geçirilen sürelerin kısaltılması gerektiğini aktardı.

Raporda bununla birlikte “insanların koronavirüs ile nerede karşılaştığını tam olarak tespit etmek güç. Fakat bakım evleri ve iş yerleri riskin yüksek olduğu bölgeler. Bu iş yerleri arasında süper marketler de bulunuyor” denildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan deneyimli virolog Dr. Julian Tang, süpermarketlerin enfeksiyonun bulaştığı bir nokta olarak öne çıktığını açıkladı.

Dr. Tang, “Bölgede yaşayan herkesin gittiği ve alışveriş yaparken vakit geçirdiği bir nokta olduğu için süper marketler risk teşkil ediyor. Marketlerde sosyal mesafeye uyulması güç ve havalandırma sistemi zayıf olduğu için virüs havada daha uzun süre kalabiliyor” diyerek, riskin boyutunu vurguladı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar