Connect with us

İngiltere

İngiltere’de yardım kapsamında araç alabileceğinizi biliyor musunuz?

İngiltere’de yaşayan birçok kişi devlet yardımlarını nasıl alacağını bilmiyor. Örneğin psikolojik ve fiziksel rahatsızlığı olan bireyler pek çok yardımdan faydalanabiliyor. Bunların içerisinde araçlarda var.

Published

on

By

İngiltere’de yaşayan birçok kişi devlet yardımlarını nasıl alacağını bilmiyor. Örneğin psikolojik ve fiziksel rahatsızlığı olan bireyler pek çok yardımdan faydalanabiliyor. Örneğin bir engeliniz varsa otomobil motosiklet ve elektirikli scooter alırken Motability hayır kurumundan destek alabilirsiniz. Hatta yedek parçaları için bile para ödemeniz gerekmiyor.

Motabilite araba alma hakkı kimlerin ?

Bir engeliniz veya hastalığınız olduğu için ulaşım sorunu yaşıyorsanız. Yardım alma hakkınız var.  Motability adlı hayır kurumu alacağınız aracın tüm masraflarını karşılıyor.

Arabalar, mobilite, scooterları veya elektrikli tekerlekli sandalyeler gibi birçok farklı araç arasından seçim yapabilirsiniz. Sadece aracın kira bedelini ödeyeceksiniz ve araç size ait olmayacak. Engeliniz geçerse aldığınız aracı geri ödemeniz gerekiyor.

Peki sizin uygun olup olmadığınızı nasıl kontrol edebilirsiniz ?

Sosyal yardım aldıysanız bir Motability arabası veya aracı alabilirsiniz:

 • Kişisel Bağımsızlık Ödemesinin (PIP) gelişmiş oranlı hareketlilik bileşeni
 • Silahlı Kuvvetler Bağımsızlık Ödemesi (AFIP) veya Savaş Emeklilerinin Hareketlilik Eki
 • Engellilik Yaşam Ödeneği’nin (DLA) daha yüksek oranlı hareketlilik bileşeni
 • Bir Motability aracına başvurduğunuzda, ödeneğinizin bitmesine en az 12 ayınız kalmış olmalıdır.

  DLA alıyorsanız ve Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı (DWP) size PIP için başvurmanız gerektiğini belirten bir mektup gönderdiyse, Motability aracı için başvuruda bulunamazsınız. Halihazırda bir Motability aracınız varsa bundan etkilenmeyeceksiniz.

  Araba kullanmasanız bile bir Motability aracı alabilir ve onu sürmesi için başka birini seçebilirsiniz. Sizin adınıza araba kullanması için en fazla 2 kişi seçebilirsiniz.

  Bir çocuk adına talepte bulunmak isteyenler:

 • Üç yaşında veya daha büyük bir çocuk için Motability aracı talep etmek mümkündür.

  Mobility Aracınız için ödeme nasıl oluyor ?

  Ödediğiniz aylık sosyal yardım aldığınız  mobility araç kiralamanızı ödemek için her ay doğrudan Motability Planına gidecektir. Aldığınız sosyal yardıma göre, ne kadarının aracınıza harcanacağı, hangisini seçtiğinize bağlı olacaktır.

  Mobility aracınızda hangi hizmetlerden yararlanacaksınız ?

  Aracınızın yanı sıra şunları alacaksınız:

  Lastik ve ön cam değiştirme kapsamı dahil olmak üzere sigorta

  * Arıza ödeneği

  *Araç vergisi

  * Servis ve bakım

  *Gerekirse uyarlamalar

  Aracınızı iş için kullanmak istiyorsanız, RSA Motability’den izin almanız gerekir. Aracınızı belirli türdeki ticari faaliyetler için kullanmanıza izin verilebilir, örneğin seyahat eden bir satış görevlisiyseniz. Aracınızı başka tür işler için kullanmanıza izin verilmeyecektir (örneğin taksi olarak veya bir şeyler teslim etmek için). RSA Motability ile yazılı olarak veya telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar