Connect with us

İngiltere

İngiltere’de yarın yürürlüğe girecek tüm yeni kısıtlamaların listesi

Bara girerken, restorana gitmek için dışarı çıkarken yada gittiğiniz mekanda tuvalete giderken maske takmak zorunlu olacak. Bunlar için ise akşam saat 22.00’a kadar vaktiniz olacak…

Published

on

By

Başbakan Boris Johnson dün, artan koronavirüs vakalarını azaltmak için ülke çapında yeni bir takım  kısıtlamalar duyurdu. Peki yarın yürürlüğe girecek yeni yasaklar arasında neler var? İngiltere’nin en çok satan tabloid gazetesi The Sun, tüm merak edilen  İşte madde madde merak ettiğiniz sorular ve cevapları…

Bara gidebilir miyim? 

Evet! Ancak publar, barlar ve restoranlar saat 22. 00’da kapanacağı için bu kurala uymak zorunda kalacak ve 22.00’dan önce mekandan çıkmanız gerekecek. Mekanlarda, insanların kontrol edilmesi zor büyük gruplar halinde dolaşmasını engellemek için sadece masa hizmeti sunabilecek. Ayrıca 6 kişi kuralına uymak zorunluluğu var. Çocuklar dahil sadece 5 kişi bir masada oturulabilecek.

Ailemi ve arkadaşlarımı görebilir miyim?

Evet ama tüm sosyal toplantıların altı kişiyle sınırlı olduğunu unutmadan… Büyük aile yemekleri şu an için mümkün değil. Bakan Michael Gove, bu sabah “gereksiz sosyal teması” azaltmanın kritik olduğunu söyledi. Bu nedenle hükümet yetkilileri komşuların ihlallerde birbirini uyarmasını gerekirse kolluk kuvetlerine bilgi vermelerini istediler.

Akşam yemeğine çıkabilir miyim?

Elbette ancak barlarda olduğu gibi, restoranlarda  saat 22. 00’da kapanmak zorunda kalacak.Barlar ve restoranlar, mekanlarına giren ve çıkan insanları takip edemezlerse kapatılabilecekleri konusunda uyarıldı.

Bardan sonra evime misafir gelebilir mi?

Evet. Michael Gove , bu sabah altı kuralına uyduğunuz sürece, barların kapanma saatinden sonra içki içmeye devam etmek için evlere veya sokaklara dönen içenleri durduracak hiçbir kural olmadığını söyledi.

Paket servis alabilecek miyiz?

Tüm restoranlar ve ağırlama mekanları saat 22. 00’de kapanacak. Bu nedenle oturduğunuz işletmeden kalkarken ypaket siparişi vemeniz ve yanınızda götürmeniz mümkün olmayacak ancak evinizden sipariş verebileceksinz. Fakat verdiğiniz siparişi gidip kendiniz alamayacaksınız.

Yeni yüz maskesi kuralları neler?

Boris Johnson yüz maskesi takmayanlar için cezayı iki katına çıkarıp 200 sterlin olarak açıkladı. Başbakan ayrıca maske takma kuralının barlarda, restoranlarda ve dükkanlarda çalışanlar için zorunlu hale getirdiğini açıkladı. Bara girerken, restorana gitmek için dışarı çıkarken yada gittiğiniz mekanda tuvalete giderken maske takmak zorunlu olacak.

Yakında spor maçlarına gidebilecek miyim?
Henüz değil. Hükümetin kademeli olarak seyircileri 1 Ekim’e kadar spor salonlarına geri getirme planları iptal edildi.

Düğünler devam edecek mi?
Evet… Ama ne yazık ki düğünlerde izin verilen misafir sayısı 30’dan 15’e düşürüldü.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar