Connect with us

Yazar

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşlarının Shengen vizesi alması zorlaştı!

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları Shengen vizesi konusunda randevu sıkıntısı yaşıyor. Yüksek vize maliyetleri de cabası… İşte kolay vize alma yöntemi…

Published

on

By

İngiltere’de yaşayan Türk vatandaşları Shengen vizesi için randevu almakta zorlanıyor. Seyahat acenteleri gibi farklı merkezlerden bize hep aynı soru geldiği için sizlere son durumu kısaca özetlemek istiyorum. Ukrayna’da yaşanan sorunlar yüzünden yaşanan göç sonrası
İngiltere İç İşleri Bakanlığı vize başvuranlarına aşağıdaki 3 paragrafı içeren bir mesaj yollamaya başladı.

Özetle yazıda belirtilen: Ukrayna’nın işgali yüzünden kaynakları Ukrayna’ya odakladığımız için normal işlerimizde gecikmeler oldu. Bu yüzden başvurunuzu zamanında değerlendiremedik…

Bu durum Avrupa’daki diğer ülkeleri de etkilediği için Shengen vize başvurusu yapanlar sıkıntılar yaşıyor. 2 gün buyunca Hollanda başvuru merkezi sistemi kitli kaldı. Farklı bölgelerden başvuru yapıp bilgisayarı açık tuttuk ama sistem kitlendiği için giriş olmadı.

Bugün bir arkadaşımız tavsiyem üzerine Shengen vizesi için Fransız başvuru web sitesini denedi ve Temmuz ayına randevu alabildi. Shengen vizesi almak isteyenlere tavsiyemiz Fransız ve Alman web sitelerinden başvuru yapmaları. Eğer ileride tekrar gitme ihtimaliniz varsa çok girişli vize için başvurabilirsiniz. Gittiğinizde nerde kalacağınızı bildirmeniz gerekiyor. Bazı web siteleri otel rezervasyonlarını son 24 saate kadar ücretsiz iptal ediyor. Maalesef uçak biletleri artık ‘flexible’ cezasız değiştirilmesi zorlaştı. Seyahat konusunda İngiltere’de yaşıyorsanız Edwin Holidays temsilcisi Uğur beyle görüşebilirsiniz.

British vatandaşı iseniz kısa iş ya da turistik gezler için pasaportunuzun bitiş süresi 90 günden az ise kesinlikle yeni pasaport başvurusu yapmanızı öneriyorum. Bazı Avrupa ülkelerinde aşı kralları farklı olabiliyor. Seyahat sigortanız uyumlumu, banka dökümleri damgalı mı olmalı, otel ve uçak rezervasyonları gibi konuları tam araştırıp başvurunuzu kendiniz de yapabilirsiniz. Malta gezisi 700 sterlin tutan bir kişi vize başvurusu için hızlı servis ve danışman ücreti dahil toplam 700 sterlin harcadığını söyledi. Eğer İngilizce ve bilgisayar kullanmasını bilmiyorsanız kendinize bir vize danışmanı tutabilirsiniz. Ama 700 sterlinlik bir tatile 700 sterlin vize masrafı bence çok fazla.

Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize danışmanı

İç İşleri bakanlığından vize başvurusu yapmış ve uzun süre bekleyen kişilere yolladığı mektup altta:

You will be aware that the Home Office is currently responding to the humanitarian crisis arising from the invasion of the Ukraine. Unfortunately, this has meant we have had to refocus our resources away from business-as-usual activity, which has created some delays in processing applications.

We will therefore be unable to decide your application within our published customer service targets, I am sorry for any delay and inconvenience this is causing. Please be assured that we are doing all we can to make a decision on your application as quickly as possible.

Please note Visa Application Centres are working under increased pressure to resolve applications. Do not attend a Visa Application Centre until you have been advised that your application has been decided and that your passport is ready for collection.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar