Connect with us

Dünya

İngiltere’de yaşlı bir kadın kripto para dolandırıcılarına 65.000 sterlin kaptırdı

Telegraph tarafından bugün yayımlanan bir habere göre, İngiltere’de kripto para dolandırıcılarının tuzağına düşen yaşlı bir kadın, kripto para dolandırıcılarına 65.000 sterlin kaptırdı.

Published

on

By

Amanda Briggs, BBC’nin ünlü programlarından Dragon’s Den’in Bitcoin’e değinilen bir bölümünü izledikten sonra kripto ile para kazanma fikrine meraklı hale geldiğini belirtti. 72 yaşındaki kurbanın, torunlarını özel bir okula göndermek için para biriktirmek istediği öğrenildi.

Extick ismini taşıyan dolandırıcı komisyoncunun hesabına 42.000 sterlin yatıran kadın, kısa bir süre sonra bankası Barclays’tan uyarı aldığını söyledi. Ancak yaşlı kadın bu tavsiyelere kulak vermediğini itiraf etti.

Extick çalışanları çok ikna ediciydi ve yatırımlarımın yukarı yönlü hareketini şimdiden görebibliyordum.
Kurban parasını çekmeye karar verdiğinde, hesabında sadece 91 sterlin kalmasıyla paranın çoktan toz olduğunu da öğrenmiş oldu.

Parasını kurtaracağını söyleyen dolandırıcıya 25.000 sterlin daha verdi
Briggs’in sorunları burada bitmedi. Mali Davranış Otoritesinden (FCA) bir soruşturma memuru gibi davranan bir dolandırıcı, birkaç ay sonra e-posta yoluyla kadınla iletişime geçti ve ilk kaybını iade etme vaadiyle 25.000 sterlinini aldı.

Bu tür hikayeler nadir değil. Yaşlı insanlar, sosyal medyaya sızmış kripto para dolandırıcılarının kuşkusuz ana hedefi.

Kripto para dolandırıcılarına karşı dikkatli olunmalı
Geçen yıl, Avustralyalı yaşlı bir çift, suçlular tarafından dolandırıldıktan sonra 900.000 dolarlık emeklilik fonunu kaybetmişti.

Nisan ayında, Federal Araştırma Bürosu (FBI), yaşlıları avlayan kripto para dolandırıcılıklarının arttığı konusunda uyarı yayımladı.

Bu arada merkezsiz borsaların sadece yüzde 8’inin güvenli olduğu ortaya çıktı. Peki hangi borsalar en güvenlileri? Cevabı buradaki yazımızda.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar