Connect with us

Dünya

İngiltere’de yeni kısıtlamalar gündemde…

İngiltere’de Başbakanlık bugün bakanları, gerekirse ülkeyi kış boyunca başka bir karantinaya almaya hazır oldukları konusunda uyardı.

Published

on

By

Başbakan’ın sözcüsü, vakaları ve hastaneye yatışları durdurmak için sert bir eyleme ihtiyaç duyulması durumunda tüm acil durum önlemleri inceleme altında tuttuklarını söyledi.

Başbakan Boris Johnson’un kovid yetkilerini altı ay daha uzatmayı planladığının ortaya çıkmasından hemen sonra yapılan bu açıklama, İngiltere’nin kış aylarında yeniden bir kapanmanın eşiğinde olduğu şeklinde yorumlandı.

Papılan açıklamada İngiltere’nin aşı programının muazzam başarısının sonucu olarak, şu anda en özgür ve açık uluslardan biri olduğu gerçeğine değinildi ve özellikle genç nüfusun aşı politikasına dahil edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Başbakanlık sözcüsü bugün uzatma konusunda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir sonraki adımla ilgili olarak durumu dikkatlice izlememiz gerekiyor. Sorumlu bir hükümet olarak, gerekirse daha ileri adımlar atma hakkımızı saklı tutuyoruz. Aşılama programımızın böyle devam etmesi gerekiyor.”

Bu sözler, aşılama konusunda hükümetin kararlı olduğu ve olası bir dalgaya karşı hükümetin geri adım atmadan gerekli yaptırımları masada tuttuğu anlamına geliyor diye yorumlandı.

 

Yasaların uzatılmasına ilişkin oylama, parlamentonun bugün tatilden dönmesinden sonraki  gündeme alınacak. Boris Johnson, iki yıl sonra Mart 2022’de otomatik olarak sona erecek Coronavirüs Yasası’nı elinde güç olarak tutmak istiyor. Yasa yetkililere ve polise halka açık toplantıları kısıtlama, binaları kapatma ve insanları kendilerini tecrit etmeye zorlama konusunda geniş yetkiler veriyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar