Connect with us

Dünya

İngiltere’deki Arnavut şoförler akaryakıt krizine karşı bedava çalışmaya hazır

İngiltere’deki ordunun devreye gireceği akaryakıt krizi için Arnavutluk Büyükelçisi’nden bir öneri geldi.

Published

on

By

Arnavutluk’un Londra Büyükelçisi Qirjako Qirko İngiltere’deki akaryakıt kriziyle mücadele etmek için ülkede yaşayan binlerce Arnavut göçmenin bedava çalışmaya gönüllü olacağını belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Qirko “Eğer hükümetiniz isterse biz derhal 5 bin güvenilir ağır vasıta şoförünü devreye sokabiliriz” dedi.
İngiltere’de 150 bin kadar Arnavutun yaşadığı tahmininde bulunan büyükelçi “İngiliz ev sahiplerine olan gönül borcu” dolayısıyla binlerce vatandaşının bedava çalışabileceğini belirtti.

Büyükelçi “Arnavutlar bu sorunu aşmak adına İngiliz hükümeti için bedava çalışmaya hazırdır. Doğru ehliyete sahip olup olmadıklarını bilmiyorum ama eğer varsa eminim buradaki herkes ‘ben yardımcı olurum’ der” ifadelerini kullandı.

Ancak ülkede yaşanan Arnavutluk kökenli göçmenlerin çoğunluğunun kayda geçmemiş olduğu sanılıyor ve aralarında kaç kişinin kalifiye ağır vasıta sürücüsü olduğu bilinmiyor.

“Arnavutları sorun değil bir değer olarak görün”

Qirko 1999’da Kosova’daki binlerce etnik Arnavutun kurtarılmasında rol oynayan NATO müdahalesini hatırlatarak “Biz İngiliz hükümetine ve ordusuna Kosova’daki kardeşlerimiz için yaptıklarından dolayı sonsuza kadar minnettarız” dedi ve bu nedenle ülkede yaşayan Arnavutların karşılıksız çalışmayı isteyeceğini vurguladı.

Büyükelçi ayrıca vatandaşlarının Ulusal Suç Ajansı gibi hükümet kurumları ve halk tarafından sıklıkla çete üyesi, uyuşturucu satıcısı ve insan kaçakçısı olarak resmedilmekten şikayetçi olduğunu belirterek İngilizlerden Arnavutları bir sorundan öte bir değer olarak görmeleri çağrısında bulundu.

İngiltere İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre 2017 yılında İngiltere limanlarından giren Arnavut kökenli kaçak yolcu sayısı diğer ülke vatandaşlarının iki katı olarak kayda geçti. İki ülke arasında bu yıl yapılan yeni bir anlaşma gereğince İngiltere’de bulunma hakkı olmayan Arnavutlar sınır dışı edilebilecek.

Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri olan Arnavutluk’un Avrupa Birliği üyeliğine dair umutları 2019 yılında Fransa’nın üyelik müzakerelerinin açılışını bloke etmesi sebebiyle sönmüştü.
Kaynak: euronews

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar