Connect with us

Gündem

İngiltere’deki ‘daha hızlı yayılan’ virüs ne anlama geliyor, aşılar nasıl etkilenecek?

Korona virüsünün İngiltere’deki yayılma hızını yüzde 70 oranında artıran mutasyon endişe yarattı. Peki bu yeni virüs varyantı ne anlama geliyor? Aşılar üzerindeki etkisi ne olacak?

Published

on

By

İngiltere’de korona virüsünün yüzde 70’e yakın oranda daha hızlı yayılacak şekilde mutasyona uğradığının saptanması endişe yarattı. Mutasyonun görüldüğü güney kentlerinde önlemler artırılırken, bu varyantın dünyaya yayılması, sağlık sistemleri üzerindeki yükün artması ve aşılar üzerindeki olası etkiler tartışılıyor.

Uzmanlar ise virüslerin çok sık mutasyona uğradığını ve şu an için paniğe yol açacak bir durum yaşanmadığını vurguluyor. Peki İngiltere’deki mutasyon teknik olarak ne anlama geliyor; virüste ne değişti? Mutasyonun aşılara etkisi ne olacak?

23 FARKLI MUTASYON

İngiltere’den yapılan açıklamaya göre, yeni mutasyon ülkede eylül ayının sonlarında ortaya çıktı. İngiliz bilim insanlarının ilk incelemelerinde, virüsün insan vücuduna tutunmak için kullandığı ‘çıkıntılı protein’lerinde (spike protein) bazı mutasyonlar görüldü. Bilim insanları, virüsün genetik diziliminde toplamda 23 farklı mutasyon saptadı.

YÜZDE 70 DAHA HIZLI YAYILIYOR

Virüsün bu mutasyonlar sayesinde, insan vücuduna girip hücrelere tutunma becerisini artırdığı belirtiliyor. İlk analizlerde, N501Y adı verilen mutasyon sayesinde virüsün önceki döneme kıyasla yaklaşık yüzde 70 oranında daha hızlı yayıldığı tespit edildi.

LONDRA’DA İKİ BUÇUK AYDA HAKİM VARYANT HALİNE GELDİ

Buna göre, söz konusu varyant İngiltere’nin başkenti Londra’da ilk kez 21 Eylül günü tespit edildi. Kasım ortasında gelindiğinde, Londra’daki vakaların yüzde 28’inde bu varyant saptandı. 9 Aralık günü ise başkentteki vakaların yüzde 62’si bu varyanta sahipti. Gelinen noktada Londra dahil ülkenin güney kentlerindeki önlemler sıkılaştırılırken, bu varyantın saptadığı Hollanda’da İngiltere’den uçuşlar askıya alındı.

‘VİRÜSLER ÇOK SIK MUTASYON GEÇİRİR’

Peki ‘daha hızlı yayılma’ illa ki daha ağır hastalık anlamına mı geliyor? Virologlar, virüslerin kendilerini hayatta tutmak için sıklıkla mutasyon geçirdiğini, bunun bilim dünyası için normal bir durum olduğunu ve söz konusu değişimlerin salgın grafiklerinde dramatik etkilere çok nadir yol açtığını vurguluyor.

‘HASTALIK AĞIRLAŞSAYDI BUNU ÇOKTAN GÖRÜRDÜK’

Uzmanlar, 23 genetik değişimin sıradışı biçimde yüksek bir sayı olduğunu belirtse de, korona virüsünün İngiltere’de daha ölümcül hale geldiğine dair şu ana dek herhangi bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın direktör yardımcısı Ewan Birney, “Eğer bu yeni varyant hastalığın ağırlığı üzerinde büyük bir etki yaratsaydı bunu çoktan görmüş olurduk” dedi.

‘HASTANELERDEKİ SAYILAR ÇOK DEĞİŞMEDİ’

The Guardian gazetesine konuşan Birney, yaygınlaşan yeni bir varyantın salgınlar üzerindeki olası yansımasını ve ne anlama gelebileceğini şöyle analiz etti: “Hastanelere yansıyan enfeksiyon sayılarının ya aşırı yükselmesi ya da dramatik şekilde düşmesi gerekirdi. Bunun ikisi de olması. Dolayısıyla, ağır vakalar üzerindeki yansıma çok az olacaktır.”

ANTİKOR VE AŞILAR ÜZERİNDE DENENİYOR

İngiliz basınındaki haberlere göre, ülkedeki bilim insanları şimdi bu varyantı laboratuvarlarda antikorlar ve farklı aşılar üzerinde deniyor. Ülkenin farklı bölgelerinden virüs örneklerinin de yayılımın boyutunu tespit etmek için incelendiği belirtildi.

Peki mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni varyantın aşılar üzerindeki etkisi ne olacak? The Guardian’a konuşan Birney, korona virüsünde bugüne dek görülen diğer mutasyonların hiçbirinin aşıların etkisini azaltmadığını belirterek, “Aşıların bu yeni varyanta karşı da işe yarayacağını düşünmek için her türlü sebebimiz var” dedi. Ancak Birney, ayrıntılı testler yapılması gerekliliğinin altını çizdi.
New York Genom Merkezi’nden Dr. Neville Sanjana ise Wall Street Journal gazetesine açıklamasında, “Tekli mutasyonlar genellikle aşıların performansını değiştirmez” dedi. Sanjana, mevcut varsayımları uyarınca ‘aşının üreteceği antikorun bu varyanta karşı yeterli olacağını’ söylese de, “Yine de gözümüzü açık tutmalıyız” diye konuştu.

 

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar