Connect with us

Gündem

İngiltere’deki Heathrow havalimanında pandemi fırsatçılığına karşı ikinci grev

İşçi maaşlarında yüzde 25 kesinti yapmak isteyen ve bunu sözleşmeye ekleyerek kalıcı hale getirmeyi dayatan Heathrow Havaalanı yönetimine karşı havaalanı çalışanları, ikinci kez greve çıktı.

Published

on

İngiltere’nin en büyük havalimanı olan Heathrow’da işçiler ikinci kez greve çıktı. Salgın gerekçesiyle işçilerin maaşlarında yüzde 25 kesinti yapmaya çalışan havaalanı yönetimine “Gelecek kuşaklar için de mücadele edeceğiz” diye seslenen işçiler, iş bırakarak havaalanı içinde bir araç konvoyu düzenledi. İlk grevi 4 Aralık’ta gerçekleştiren Heatrow çalışanları, 17 ve 18 Aralık’ta da iş bırakacaklar.

DÜŞÜK MAAŞLAR TİS İLE KALICI HALE GETİRİLECEK

Toplam 4 bin 700 havalimanı işçisinin maaşlarını düşürmek isteyen Heathrow yönetimi, salgın geçici olmasına rağmen yeni sözleşme dayatıyor ve bu sözleşmeyle maaş düşüklüğünü kalıcı hale getirmek istiyor. İşçiler ise bu fırsatçılığa izin vermeyeceklerini söylüyorlar. Havaalanının güvenlik, itfaiye, bagaj ve kontrol işçilerini kapsayan bu dayatmaya karşı dün çıkılan ikinci greve bölge halkı da destek verdi. Düzenlenen araç konvoyuna, Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) de katılarak grevci işçilerle dayanışma gösterdi. Salgın nedeniyle fiziksel mesafeye dikkat eden işçiler ise, ayrı ayrı noktalarda durarak tepkilerini dile getirirken, araçlarıyla gelenler de havaalanı içinde gün boyu tur attı.İşçiler, havaalanını kullanan vatandaşlar tarafından da destek gördü.

“GELECEK KUŞAKLAR İÇİN YOĞUN SÖMÜRÜ PLANI YAPILIYOR”

Öte yandan işçiler, Hatton Cross köşesinde bir araya gelerek burada açıklama yaptı. İşçilerle buluşan milletvekilleri ve sendikacılar da, salgını fırsata çevirmek isteyen havaalanı yönetimine karşı birlikte mücadele etme çağrılarında bulundu.Bölge Milletvekili John McDonnell, “Yıllarca maaşları düşürmek için uğraştılar. Pandemiyi fırsata çevirerek, işçilere kölelik dayatıyorlar. Salgın nedeniyle geçici önlemler ve düzenlemeler yapılabilir. Bunu, işçilerle ve sendika ile görüşerek yapmak zorundalar” dedi.

Evrensel’e de konuşan McDonnell, sömürünün daha da katı hale gelecek planlar yapıldığını ancak işçilerin mücadelesinin bunun önüne geçeceğini söyledi. McDonnell, “Biz biliyoruz ki pandemi geçici. Fakat patronlar kalıcı ve düşük ücretli yeni bir sözleşme dayatıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sadece bugün çalışan işçilerin daha yoğun sömürüsü için yapmıyorlar. Aynı zamanda gelecek kuşakların daha fazla sömürülmesi ve köle gibi çalıştırılmasının planları yapılıyor. Bunun için mutlaka Heathrow işçilerinin mücadelesi kazanımla sonuçlanmalıdır” dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar