Connect with us

Londra

İngiltere’deki Kıbrıslılar seçimlere müdahaleyi kınadı

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk örgütler Mustafa Akıncı’ya oy verme çağrısı yaptı.

Published

on

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk örgütler, Kıbrıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine ilişkin bir çağrı yaparak, Mustafa Akıncı’ya oy verme çağrısı yaptı. Edoğan ve AKP’nin desteklediği ve “yerli işbirlikçi” olarak tarif edilen Ersin Tatar üzerinden baskı ve tehditleri kınadığını açıklayan Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği (KTDD) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Londra Dayanışma Derneği ortak bir açıklama yaparak, Mustafa Akıncı’ya oy çağrısı yaptı. Yapılan açıklama şöyle:

“İngitere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin ilerici yurtsever  örgütleri olarak, Kıbrıs’ta 18 Ekim Pazar günü yapılacak Toplum Liderliği/Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde yaşanmakta olanları dikkatle izliyoruz. Ankara’nın, Kıbrıs’ın kuzeyinde Kıbrıs Türk Toplumunun gerçekleştireceği  seçimlerde adeta kendi adayı haline getirmekte sakınca görmediği bir adayı, Kıbrıslı Türklere zorla dayatarak seçtirmek için, toplumumuz iradesine yönelik tırmandırdığı müdahaleler, baskılar ve tehditler kabul edilemezdir. Yıllardır devam eden Kıbrıs Türk Toplumunu ada üzerinde yok sayma siyasetinin bir sonucu olan, Kıbrıs’ta Federal  Kıbrıs çözüm ve barış arayışlarının önüne, geriye dönüşü olamayacak biçimde set çekmeyi amaçlayan, Ankara’dan Erdoğan-AKP iktidarının, en başta Ersin Tatar olmak üzere yerli işbirlikçileri ile koordine içinde, toplumsal irademize karşı yürüttüğü müdahaleleri,  şantaj ve saldırıları şiddetle kınıyoruz. Ankara yönetimini, Kıbrıs’taki seçime yönelik yürüttüğü tüm müdahalelere bir an önce son vermeye ve Kıbrıslı Türklerin Toplumsal iradesine, ada üzerindeki varlığına, haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz. Kıbrıs Türk Toplumunun, her çağdaş toplum gibi, özgür iradesi ile kendi kendini yönetme hakkını elde etme yolundaki kararlılığını İngiltere’de yaşam süren Kıbrıslı Türkler olarak gururla selamlıyoruz. Yurttaşlarımıza, Pazar günü seçime katılımı artırarak, tüm ağır baskılara rağmen, toplumsal geleceğimiz, federal Kıbrıs ve barış için, Cumhurbaşkanı/Toplum  Liderimiz Mustafa Akıncı’yı  yeniden seçmenin, oy vermenin her Kıbrıslı Türk, her toplum bireyi  için kaçınılmaz olarak  bir yurttaşlık görevi haline geldiğini ısrarla vurgulamayı, seçime saatler kala bir kez daha hatırlatmayı toplumumuza karşı sorumluluğumuz olarak görüyoruz.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Londra

İngiltere, korona aşısı korkusunu gidermek için Kraliçe’ye başvurabilir

Koronavirüs aşısına ilişkin vatandaşlarının endişelerini gidermenin yollarını arayan İngiltere, çareyi Kraliçe’de buldu. İngiliz hükümeti danışmanı Heidi Larson, aşı karşıtlığının yükseldiği ülkede Kraliçe Elizabeth’in devreye girebileceğini ifade etti.

Published

on

By

Dünyayı saran koronavirüse karşı ülkeler aşıyla ilgili çalışmalarını yürütüyor. İngiliz hükümeti danışmanı Heidi Larson, aşı karşıtlığının yükseldiği ülkede Kraliçe Elizabeth’in devreye girebileceğini ifade etti.

İngiltere’de koronavirüs aşı tartışması

İngiltere, koronavirüs aşısına ilişkin vatandaşlarının endişelerini gidermenin yollarını arıyor. Hükümet Danışmanı Profesör Heidi Larson, Kraliçe Elizabeth’e koronavirüs aşısıyla ilgili yanlış bilgilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olması için çağrı yapılabileceğini söyledi. Larson, aşının güvenliği konusunda artan endişelerin ele alınması yerine reddedilmesinden korktuğunu belirtti.

İngiltere’de sonuçları geçtiğimiz temmuz ayında paylaşılan bir araştırmaya göre, her 6 kişiden biri, koronavirüs aşısı bulunsa dahi yaptırmayacağını ifade etti.
İngiliz basını, sosyal medyada aşı karşıtlığının gün geçtikçe arttığına dikkat çekiyor.

Aşı için Kraliçe’ye başvurabilir

Heidi Larson, korkuları giderme konusunda Kraliçe Elizabeth’i işaret ederek, 94 yaşındaki ismin İngiliz vatandaşlarını aşıya ikna edebileceği görüşünü paylaştı.
Aşı Güven Projesi’nin kurucu direktörü olan Larson, fikrinin akıllıca olduğunu savunarak, “Gördüğüm bir şey varsa, bu da onun (Kraliçe) elindeki güvendir.” dedi.

Kraliçe’ye aşı uygulanacak mı?

Ancak Larson, Kraliçe’nin aşı olacağına dair hiçbir garanti olmadığını itiraf ederek, “Sanırım Kraliyet Ailesi’nin karar vermesi gerekecek: Kraliçe üzerinde yeni bir aşı riskine girmek istiyor musunuz? Yoksa onu tecritte tutmaya devam etmek mi istiyorsunuz? Bu riskleri tartmaları gerekecek.” ifadelerini kullandı.

‘Aşılar hayat kurtarıyor’

İngiliz hükümetinden bir sözcü, söz konusu durum konusunda Kraliçe’nin rolüne ilişkin yorum yapmadı ancak şöyle dedi: “Bilim açık. Aşılar hayat kurtarıyor. Bu nedenle koronavirüs aşısı bulmak için küresel çabaya liderlik ediyoruz. Aşıyla ilgili yanlış bilgiler kabul edilemez. Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) tavsiyelerine uymak herkesin sorumluluğundadır.”

Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’de şimdiye kadar 705 bin 428 vaka ve 43 bin 579 ölüm yaşandı.

Continue Reading

Londra

İngiliz kadın, BAE Hoşgörü Bakanı Nahyan’ın kendisini taciz ettiğini iddia etti

The Sunday Times, Caitlin McNamara adlı kadının Abu Dabi Hay Edebiyat Festivali’nin açılış hazırlıklarını görüşmek üzere çağrıldığı Nahyan’ın villasında tacize uğradığını öne sürdü.

Published

on

By

Bir İngiliz kadının, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan’ın kendisini taciz ettiği iddiasıyla polise gidip şikayetçi olduğu belirtildi.

The Times gazetesinin pazar günleri yayımlanan versiyonu The Sunday Times’ın haberine göre, 32 yaşındaki Caitlin McNamara, 69 yaşındaki Al Nahyan’ın cinsel saldırısına uğradığını iddia etti.

Saldırının 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, Nahyan’ın özel bir adadaki villasında gerçekleştiğini öne süren McNamara, Abu Dabi Hay Edebiyat Festivali’nin açılış hazırlıklarını görüşmek üzere orada bulunduğunu ifade etti.

Olayın ardından villadan kaçtığını ve doktor annesini arayıp tıbbi tavsiye aldığını öne süren Caitlin Mcmara, “Korkmuştum. Kendilerini kaçıranlar ve hapis tutanların elinden kurtulmaya çalışan Dubaili prenseslere ne yaptıklarını biliyordum. Bu adam, hayatımın her yönünü kontrol ediyordu, uçuşlarım, vizem gibi. Gücünü ve etkisini bilecek kadar (BAE’de) yeterince zaman geçirmiştim” şeklinde konuştu.

Gazetenin haberinde Bakan Nahyan’ın McNamara’yı aramaya devam ettiği, telefon kayıtlarının, olaydan sonraki gün Nahyan’ın 14 kez aradığını ve 16 Şubat Pazar günü de mesaj gönderdiğini ortaya koyduğu iddiasına da yer verildi.

Travma sonrası stres bozukluğu yaşıyorCaitlin McNamara, görüştüğü konsolosluk yetkililerinin, kendisine ‘ülkeyi terk etmesi ve polise şikayette bulunmaması, aksi halde gözaltına alınabileceği’ yönünde uyarıda bulunduğunu öne sürdü.

Hazırlığında görev aldığı festivalin gerçekleşmesine iki gün kala, 23 Şubat’ta BAE’den ayrılıp Umman’a geçen McNamara, 5 Mart’ta Birleşik Krallık’a döndü.

Gazetenin ulaştığı tıbbi raporda, McNamara’nın, olayın ardından travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşadığı, geceleri tekrarlanan panik ataklar geçirdiği ve uyumakta zorlandığı ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Polise 3 saat ifade verdiİlerleyen günlerde başkent Londra’da polise başvuran kadın, 3 saat görüntülü ifade verdi. Güvenlik nedeniyle her hafta kadının kontrol edilmesi için bir polis görevlendirildi.

Korkusunu dile getiren McNamara, “Bakanın gücü ve etkisi, bu ülke (Birleşik Krallık) de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir bölümünü kapsıyor” şeklinde konuştu. Dava açmak istiyorNahyan hakkında evrensel yargı yetkisi kapsamında Birleşik Krallık’ta dava açıp açılamayacağı araştırılmaya başlandı.

Bu konudaki hukuki görüşün Kraliyet Savcılık Servisi’ne gönderildiği ancak henüz açıklanmadığı belirtildi. Öte yandan McNamara, festival komitesini de kendisine destek olmamakla suçladı.

Nahyan iddiaları yalanladıNahyan, iddialara ilişkin gazetenin sorularını cevapsız bırakırken kendisini temsil eden hukuk bürosundan “Müvekkilimiz, iddia edilen olaydan 8 ay sonra ulusal bir gazete aracılığıyla gelen bu iddia karşısında şaşırmış ve üzülmüştür” denildi.

Dünyanın en zengin kraliyet ailelerinden 69 yaşındaki Nahyan, Abu Dabi emiri ve BAE Devlet Başkanı olan Halife bin Zayid Al Nahyan’ın da üyesi olduğu aileye mensup.

Business Insider’a göre, dünyanın en zengin dördüncü kraliyet ailesi olan Nahyan ailesinin İngiltere’de birçok mülkü bulunuyor. Ailenin diğer bir üyesi Şeyh Mansur bin Zayed El Nahyan, Premier Lig kulüplerinden Manchester City’nin sahibi.

Continue Reading

Londra

İngiltere’de Başbakanlık kapalı alanlarda sevişmenin yasaklandığını doğruladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 2. Seviye yasaklara tabi olan farklı bölgelerde yaşayan çiftlerin kapalı alanlarda sevişmelerinin yasaklandığını doğruladı.

Published

on

By

Evening Standard gazetesinin haberine göre Başbakanlık temsilcileri verdikleri brifingde çiftlerin dışarıda buluşmakta özgür olduklarını, ancak yine de önlemlere uymaları gerektiğini ifade etti.

Sağlık ve Sosyal Bakım Dairesi görevlileri PinkNews’a söylediğine göre ‘oturmuş ilişkilerdekiler’ bile bazı kurallara bağlı kalarak görüşebilecek.

Farklı yasak seviyelerine tabi sevgililer kendilerini zor bir durumda bulmuşken, cinsel sağlık uzmanları aylardır söylediklerini yineliyorlar:

‘En güvenli cinsel partner kendinizsiniz’
Yeni pandemi politikaları kapsamında, ilk seviye ülkenin en güncel yasaklarını ikiye katlıyor. İkinci seviye yasaklar farklı ev halklarından bireylerin birlikte kapalı alanlarda zaman geçirmesini engelliyor. Üçüncü seviyeyse barlar, pub’lar, spor salonları gibi hayati görülmeyen işletmeleri kapatsa da okullar ve devlet dairelerinin ne olursa olsun açık kalacağı ifade edildi.

Başbakanlıktan bir yetkilinin açıklamasına göre ‘Uygulamaya konan yasakların sebebi evler arasındaki bulaş zincirini kırmak ve bilimsel tavsiye kapalı alanlarda bulaşın daha fazla olduğu yönünde.’ Ancak ikinci yasak seviyesindeki bölgelerdeki çiftler dışarıda buluşabilir. Bu hafta yayınlanan yönergeye göre farklı hanelerden insanların karışmamasıyla ilgili yasak sadece kapalı alanları kapsıyor.

Terrence Higgins Trust’ın Tıbbi Müdürüyse PinkNews’a, ‘Temel tavsiyemiz, pandemi süresince en güvenli cinsel partnerin kendiniz ya da ev halkınızdan biri olduğu’ dedi.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar