Connect with us

İngiltere

İngiltere’deki turizm acenteleri Türkiye’ye uçak kaldırmak için bakanlıktan izin bekliyor

İngiltere’ye öğrenim görmeye veya çalışmak için gelmiş, Ankara Anlaşması ile yaşamlarını sürdüren ve hatta turist olarak gelip Covid19 salgınından dolayı mağdur olup Türkiye’ye geri dönemeyen yüzlerce vatandaşımız için İngiltere’deki turizm acenteleri çağrı yaptı…

Published

on

İngiltere’ye öğrenim görmeye veya çalışmak için gelmiş, Ankara Anlaşması ile yaşamlarını sürdüren ve hatta turist olarak gelip Covid19 salgınından dolayı mağdur olup Türkiye’ye geri dönemeyen yüzlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın birçoğu öğrenim gördükleri eğitim kurumlarının ve iş yerlerinin kapalı olmasından dolayı ciddi mağduriyet yaşıyorlar. Son iki buçuk aydır eğitim alamadıkları ve çalışmadıkları için mağduriyetleri gün geçtikçe artıyor. Daha önce yapılan kurtarma uçuşlarında yer bulamayıp vatana dönemeyen mağdur olan vatandaşlarımız, mevcut uçuş yasağından ötürü bulundukları yerde zorunlu olarak kaldılar. Mağdur olan vatandaşlarımız gerek Türk toplum kuruluşlarından gerekse yerel toplum kuruluşlarından yardım alarak hayatlarına bir şekilde devam ettiriyorlar.

Uçuş yasağı olduğu için bulundukları yerde zorunlu kalan vatandaşlarımız dönmek için T.C. Londra Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunarak mevcut olacak uçuşlar için isimlerini Konsolosluk yetkililerine bildirmiş durumdadır.

Kısacası valizleri hazır bir şekilde uçuşların başlayacağı günü sabırsızlıkla beklemektedir.

Birçok Türk vatandaşımız İngiltere faaliyet gösteren Türk ve Kuzey Kıbrıslı acentelere başvuruda bulunarak ülkelerine geri dönmek istediklerini dile getirmiş hatta özel uçuşlar gerçekleştirilmesi yönünde baskı yapıyorlar. Gelen talepler doğrultusunda İngiltere de bulunan Türk acenteler kendi imkanları dahilinde özel hava yolları ile görüşerek uçuş izinlerini alma girişimleri maalesef olumlu sonuçlanmadı. Bu ahvalde acenteler yetkiliere açık bir çağrı kaleme aldılar… İşte o çağrı metni…

Britannia Turkish Travel Agencies Association’dan açık çağrı.

Yıllardır İngiltere pazarında başarılı faaliyetler gösteren Türk ve Kuzey Kıbrıslı acenteler Corona krizi süresince birlik ve beraberliklerini güçlendirecek çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalara en son örnek ise uçuş yasağı konulduktan sonra İngiltere de bulunan Türk vatandaşını Anavatanlarına geri götürmek için ortak projeler yürütmektedir. Riskleri üzerine alarak, korona ve hijyen kuralları dahilinde ve hatta gerekirse İngiltere’den uçuş öncesi Covit19 testi yapılarak bu vatandaşlarımızı Anavatanlarına geri götürmek için resmi kurumlar ile görüşmelerine devam etmektedir.

Bilet ve paket satışları tüm acenteler yapabilmekte ancak özellikle krizlerde hiçbir zaman Türkiye’yi yalnız bırakmayan Türk ve Kuzey Kıbrıslı acenteler yine sorumluluk alarak bu operasyonlarda görev almayı istemektedir.

Bir kez daha bu acenteler gerçek kimliklerini göstermiştir.

İngiltere de faaliyet gösteren Türk acenteler korunmak zorunda, Bakanlık bu acentelere uçuşların yapılabilmesi için destek vermeli, ortak projelere katkı sunmalıdır.

Mevcut olan kriz döneminde bile canla başla Türkiye paket tur ve bilet satmak için büyük çabalar sarf eden bu acenteler Türk Turizmin birer tanıtım ofisleri gibi.

En kötü günlerimizde bile bu acenteler Türkiye paket tur satışları gerçekleştirmiştir. Bu acenteler gönüllü Türk elçileri gibi yıllardır çalışmaktadırlar.  Bakanlık bu acentelere destek vermeli ve ortak projeler üretmeli. Bu projelere THY, Corendon, Sunexpress, Pegasus uçak şirketlerini de katarak ortak paydada buluşmalarını sağlamalıdır.

İnsanları yaşama motive eden Turizm sektöründe başarılara önemli imzalar atan İngiltere de faaliyet gösteren Türk acenteler bu süreçte yalnız bırakılmamalıdır.

İngiltere de şu an mecburi misafir olan Türk vatandaşlarımıza nefes aldırma zamanı. Olağanüstü dönemlerden geçtiğimiz şu günlerde insanlarımızın her zamankinden daha fazla morale, anlayışa ve nefes almaya ihtiyacı var.

 

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar