Connect with us

Gündem

İngiltere’den bildirilen mutasyona uğramış B.1.1.7 virüsü özellikler neler? B 117 virüsü belirtileri neler?

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’nün “İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” açıklaması korkuya neden oldu. Peki B.1.1.7 virüsünün özellikleri, belirtileri neler?

Published

on

By

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış Covid-19 hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” dedi. Peki ama B.1.1.7 virüsünün özellikleri neler? İşte B 117 virüsü hakkında bilinenler!

B.1.1.7 virüsü nedir?

B 117 virüsü koronavirüse göre yüzde 70 hızlı bulaşan bir virüstür. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.” açıklamalarını yaptı.

B 117 virüsü belirtileri neler?

Tevfik Özlü, B 117 belirtileri hakkında ”Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar