Connect with us

Dünya

İngiltere’den Türkiye’ye uçakla gideceklere önemli tavsiye

Published

on

By

İngiltere’nin en büyük havaalanı Heathrow, havayollarına yaz biletleri satmayı bırakmalarını söyledi.

Havaalanı, en yoğun yaz aylarında her gün ayrılabilecek yolcu sayısını 100.000 ile sınırlandırdı. Yüz bin yolcu sayısı sınırı şu andan itibaren 11 Eylül’e kadar geçerli olacak.

Covid karantinaları sırasında uçuş yasakları hava yolu şirketini zora soktu. Hava alanları ve seyahat firmaları çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldı. Son bir aydır bazı hava alanlarında kuyrukların hava alanının dışında başladığını gördük. Heathrow hava alanının 100 bin sınırı anons edildikten sonra hangi uçuşların iptal edileceğini netleştirmenin birkaç gün süreceği söylendi.

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız Türkiye uçak biletlerindeki artışı görünce kalabalık aileler arabaları ile yolculuk etmek istedi. Ukrayna’dan gelen göçmenler yüzünden vize işlemleri yavaşladı. Transit geçmek için Schengen vize randevuların ortalama 6 hafta sürdüğü için birçok aile bu yaz tatile gidemedi.

Pandemi yüzünden uçuşların iptal olduğu dönemde farklı şehirlere özel izinle uçak kaldırıp vatandaşlara yardımcı olan Edwin Holidays temsilcisi Uğur Beye konuyla ilgile neler tavsiye edeceğini sorduk. Uğur beyin önerisi:

Tüm misafirlerimize yapmış olduğumuz uyarıları burada da sizin nezdinizde tekrarlamak istiyoruz,

1) Uçak biletlerinizi acentelerden almanızı tavsiye ediyoruz. Uçak şirketleri tarafından gerçekleşecek biletlerinizde değişiklik ve iptal olması durumunda acenteniz gerekli müdahalede bulunacaktır. Sizin ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Stres yaşamadan uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

2) ATOL ve IATA belgesi olan acentelerden biletlerinizi almanız tüketicilere ekstra koruma sağlayacaktır.

3) Almış olduğunuz uçak biletlerinizi mutlaka uçuştan önce belirli periyotlar dahilinde kontrol ediniz. Uçuşunuzu bir gün önce mutlaka biletinizi kontrol ediniz.

4) Mümkünse bilet alırken online check-in işleminizi ve koltuk alımını hemen yapmanız.

5) Havalimanına gitmeden tren ve ulaşıma araçlarını kontrol etmeniz.

6) Uçuşunuzdan 4 saat önce havalimanında olmanız.

7) Mümkünse bagajsız uçak bileti almanız.

Tatilinizin kabusa dönmesini istemiyorsanız bu önerileri dikkate almanızı öneriyoruz.

Mete Murat Metin
Londra Gündem Yayın Koordinatörü
İngiltere Vize Danışmanı

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar